مجموع نظرات: ۰
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: مواد خوراکی پروبیوتیک می‌تواند به کاهش مشکلات خواب ناشی از استرس کمک کند.

فواید پروبیوتیک‌ها در کاهش مشکلات خواب

به گزارش خبرنگار مهر، پروبیوتیک‌ها فیبرهای غیرقابلی هضم هستند که موجب تقویت باکتری‌های خوب روده می‌شوند. حال محققان دانشگاه کلورادو دریافته‌اند فیبرهای موجود در پروبیوتیک‌ها می‌توانند به مشکلات خواب مرتبط با استرس کمک کنند.

محققان در این تحقیق، به موش‌های آزمایشگاهی به مدت چندین هفته رژیم غذایی پروبیوتیک داده و سپس برای ایجاد استرس آنها را در معرض شوک قرار دادند. گروه کنترل برای مقایسه با موش‌های که قبل از شوک پروبیوتیک مصرف نکرده بودند استفاده شدند.

محققان دریافتند موش‌های تغذیه شده با پروبیوتیک‌ها اختلالی در میکروبیوم‌های روده تجربه نکردند و در مقایسه با گروه موش‌هایي که رژیم غذایی ویژه را دریافت نکرده بودند سریع‌تر به الگوی خواب سالم بازگشتند.

دکتر «رابرت تامسون» سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «شوک استرس‌زا ایجاد شده در موش‌ها معادل با یک دوره پراسترس در انسان‌ها نظیر تصادف با اتومبیل یا مرگ یک عزیر بود.»

وی در ادامه افزود: «مجموعه مطالعات بعدی در مورد بررسی این موضوع خواهد بود که آیا پروبیوتیک‌ها می‌توانند به انسان‌ها در حفظ و بازسازی میکروبیوم‌های روده و احیای الگوی نرمال خواب بعد از یک استرس پس از سانحه کمک کنند.»

به گفته محققان، درصورت اثبات تاثیر مصرف پروبیوتیک بر کاهش استرس، افزودن آن به رژیم غذایی می‌تواند شیوه حفاظتی خوبی برای مقابله با اضطراب باشد.

غذاهای حاوی پروبیوتیک شامل موز، پیاز، سیر، تره فرنگی، مارچوبه، کنگر فرنگی، سویا و خوراکی‌های تهیه شده از گندم سبوس‌دار هستند.

کد خبر 362381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار