همشهری‌آنلاین: یک مقام دولت کره‌ جنوبی امروز شنبه ۲۳ بهمن اعلام کرد چین، در پی تنش دیپلماتیک بین سئول و پکن بر سر استقرار سامانه دفاع موشکی "تاد" در کره‌ جنوبی، ۳۲ تن از مبلغان مسیحی این کشور را اخراج کرد.

 براساس گزارش یک رسانه کره‌ جنوبی این ۳۲ مبلغ مذهبی در منطقه "یانجی" در شمال شرق چین در نزدیکی مرز با کره شمالی مستقر و بسیاری از آنها به مدت بیش از یک دهه در آنجا مشغول به کار بودند.

وزارت خارجه کره‌ جنوبی نیز اعلام کرد گروه‌های مسیحی را در جریان این مساله قرار داده است و تایید کرده که ۳۲ تن در ماه ژانویه از چین اخراج شدند.

این وزارت‌خانه به گروه‌های کذکور توصیه کرد که برای قوانین و رسوم مناطقی که در آنها کار می‌کنند اهمیت قائل شوند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز،این در حالی است که در کره‌ جنوبی تا حد زیادی اعتقاد دارند چین این کار را به تلافی طرح سئول برای میزبانی از سامانه دفاع موشکی "تاد" آمریکا به بهانه تهدید موشکی کره شمالی انجام داده است.

با این حال یک مقام دولت کره‌ جنوبی گفت: نشانه‌ای مبنی بر ارتباط مستقیم میان این اخراج‌ها و تنش بر سر سامانه تاد وجود ندارد.

چین نیز تاکنون توضیح رسمی در این باره نداده است و این‌که اقدامش مرتبط با سامانه تاد بوده باشد، تایید نشده است.

حزب کمونیست چین اعلام کرده که حامی آزادی دین و مذهب است اما در عمل محدودیت‌های شدیدی در فعالیت‌های مذهبی اعمال می‌کند و فقط اجازه فعالیت به نهادهای مذهبی رسمی و تایید شده می‌دهد.

رسانه‌های کره‌ جنوبی می‌گویند تعداد مبلغان مذهبی این کشور در چین به هزار تن می‌رسد و اکثر آنها در شمال شرق چین ساکن هستند و تعداد زیادی نیز به فراری‌هاي کره شمالی کمک می‌کنند.

کد خبر 361641

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =