همشهری‌ورزشی: دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست‌ وزیر ژاپن به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی واکنش نشان دادند.

 دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به دنبال آزمایش موشک بالستیک توسط پیونگ‌یانگ در نشست خبری غیرمنتظره‌ای در فلوریدا حاضر شدند.

نخست‌وزیر ژاپن اقدام اخیر کره شمالی را کاملا غیرقابل تحمل خواند و گفت که با ترامپ درخصوص تحکیم ائتلاف میان ژاپن و آمریکا اتفاق نظر دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک،آبه در جریان سفر خود به فلوریدا اظهار کرد: اقدام اخیر کره شمالی قابل تحمل نیست و این کشور باید در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل عمل کند.

او افزود: من و ترامپ کاملا نسبت به این موضوع اتفاق نظر داریم که ما باید همکاری بیشتری میان دو کشور داشته باشیم.

در همین حال، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که صددرصد پشت ژاپن ایستاده است.

ترامپ تصریح کرد: می‌خواهم همه کاملا آگاه باشند که آمریکا از ژاپن به عنوان هم‌پیمان بزرگ خود کاملا حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، منابع خبری از تشکیل جلسه شورای امنیت ملی ژاپن در واکنش به آزمایش موشکی کره‌شمالی خبر دادند.

همچنین یوشیهیدا سوگا،‌ سخنگوی دولت توکیو اعلام کرد: ژاپن نسبت به این اقدام اخیر کره شمالی رسما اعتراض کرده است.

وزارت دفاع ژاپن نیز اعلام کرده که در حال جمع‌آوری و تحلیل داده‌های مربوط به این آزمایش است و اوضاع را به دقت رصد می‌کند.

هم‌زمان کارشناسان در رسانه‌های آمریکایی نوع موشک بالستیک آزمایش شده را «میان‌برد» شناسایی کرده‌اند که توانایی رسیدن به خاک آمریکا را ندارد.

این نخستین آزمایش موشکی کره‌شمالی بعد از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکاست. این آزمایش موشکی شنبه 23 بهمن در منطقه نظامی بان‌گیون در شمال استان پیون‌گان کره شمالی انجام شد.

پیونگ‌یانگ در سال گذشته میلادی پنج آزمایش هسته‌ای انجام داد و بارها مدعی شد که به فناوری ساخت موشک‌های قاره‌پیما دست یافته که به این کشور اجازه می‌دهد حتی خاک آمریکا را مورد هدف قرار دهد.

با وجود این، کارشناسان سلاح‌های هسته‌ای و موشکی در غرب، نسبت به توانایی کره‌شمالی در این زمینه، ابراز تردید کرده‌اند.

کد خبر 361788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار