همشهری آنلاین: کره شمالی روز جمعه نظر بان کی مون را برای به دست آوردن پست ریاست جمهوری کره جنوبی مورد استهزا قرار داد و وی را یک "آفتاب‌پرست فرصت طلب در نقاب انسانی" خواند که آرزوهای واهی دارد.

کره‌ شمالی تلاش بان کی‌مون برای ریاست جمهوری کره جنوبی را مسخره کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وبسایت دولتی اوریمینزوکری کره شمالی نوشت: جاه طلبی بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل برای به دست آوردن پست ریاست جمهوری کره جنوبی پوچ و بیهوده است چون راهی که او در دوران دبیرکلی‌اش در 10 سال گذشته در سازمان ملل طی کرد، تنها باعث انتقاد و مایه شرم بود.

در ادامه این مطلب آمده است: بان کی‌مون اعتبار و وجهه خوبی در سیاست داخلی کره جنوبی ندارد چون او یک فرصت طلب است که به هر سمتی که باد بوزد او هم به همان طرف می‌رود و براساس شرایط رنگ عوض می‌کند. یک مثل قدیمی هست که می‌گوید پایت را بیشتر از گلیمت دراز نکن! این ضرب‌المثل برای بان کی‌مون صدق می‌کند چون او در شرایط خوبی نیست و به شدت در مظان انتقادها قرار دارد و نمی‌تواند رییس جمهوری خوب برای کره جنوبی باشد. او آرزوهایی دست نیافتنی دارد.

بان کی‌مون که قرار است در پایان سال جاری میلادی از سمتش به عنوان دبیرکل سازمان ملل کنار برود رسما اعلام نکرده که می‌خواهد برای پست ریاست جمهوری کره جنوبی نامزد شود اما این مساله را نیز رد نکرده است.

وی در جریان دیدار با خبرنگارانی از کره جنوبی در نیویورک در روزهای اخیر گفته بود که آماده است تا خودش را فدای وطنش کند.

چشم‌ها به سوی بان کی‌مون است چون این احتمال وجود دارد که در کره جنوبی در ماه‌های آتی انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود چون در نهم دسامبر 2015 پارلمان این کشور رای به استیضاح پارک گئون های، رییس جمهوری این کشور داده است.

دادگاه قانون اساسی این کشور شش ماه فرصت دارد تا درباره این استیضاح تصمیم گیری کند و از آن زمان تاکنون ریاست جمهوری پارک گئون های به حالت تعلیق درآمده است.

در صورتیکه بان کی‌مون برای انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی نامزد شود، باید از سوی حزب جدید محافظه کار ایجاد شده از سوی جدا شده‌ها از حزب "سائه نوری" کره جنوبی نامزد شود.

بیش از 30 تن از اعضای این حزب اعلام کردند که قصد دارند تا از این حزب خارج شوند و حزب جدیدی را شکل دهند.

کد خبر 356359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =