همشهری‌آنلاین: انور جیناکوف، رئیس اداره مطبوعات در وزارت خارجه قزاقستان اظهار داشت، قرار است اعضای تیم کار گروه مشترک که شامل ناظران آتش‌بس در سوریه است امروز دوشنبه ۱۸ بهمن نشست برگزار کنند.

قزاقستان بدون اشاره به هویت هیئت‌هایی که تاکنون وارد آستانه شده‌اند، از آغاز ورود نمایندگان کشورهای شرکت‌کننده در نشست امروز آستانه خبر داد در حالی که یک منبع آگاه از احتمال پیوستن اردن به نشستی درباره نظارت بر روند برقراری آتش‌بس در سوریه که در آستانه برگزار خواهد شد، خبر داد.

به گزارش ایسنا، نشست سه جانبه نمایندگان ایران، ترکیه و روسیه در حالی برگزار می‌شود که هیئت عالی مذاکرات که مخالفان در ریاض تشکیل دادند ظرف چند روز آینده در ریاض با هدف بررسی مشارکت در نشست ژنو تشکیل جلسه می‌دهد و قرار است یک هیئت منسجم را تشکیل دهد.

نشست قبلی آستانه شامل هئیت دولت سوریه و مخالفان این کشور تحت نظارت این سه کشور بود که به ایجاد سازوکار سه جانبه نظارت بر آتش‌بس اجرایی شده از دسامبر منجر شد.

قرار است نمایندگان دو طرف مخالفان و نظام سوریه ۲۰ فوریه (۲ اسفند) در ژنو تحت نظارت استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه نشست داشته باشند.

در این راستا فرستاده ویژه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز در تهران با علی شمخانی، دبیر عالی شورای امنیت ملی ایران در باره پرونده سوریه مذاکره کرد.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: نمایندگانی از اردن نیز در نخستین جلسه‌ای که درباره نظارت بر آتش‌بس در سوریه و با حضور نمایندگان روسیه، ایران و ترکیه امروز (دوشنبه) در آستانه برگزار می‌شود، حضور خواهند داشت.

این منبع ادامه داد: فرآیند اجرای آتش‌بس توسط جناح‌های مختلف در بحران سوریه، بهبود تدابیر برای کنترل موارد نقض آتش‌بس، افزایش اعتماد متقابل میان مقام‌های دولت دمشق و مخالفان سوری در کنار مسائل مربوط به دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه از جمله محورهای نشستی خواهد بود که امروز در آستانه برگزار می‌شود.

کد خبر 361140

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha