همشهری آنلاین: سامانه تسویه ناخالص آنی(ساتنا) با همکاری همه بانک‌ها و بانک مرکزی، مکملی برای استقـرار بانکداری الکترونیک خواهد شد.

طهماسب مظاهری، رییس کل بانک مرکزی این مطلب را در جلسه‌ای که با حضور وزیر اقتصاد، معاون امور بانکی و بیمه وزارت دارایی، اعضاء هیات عامل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی برگزار شد، عنوان کرد و بر هماهنگی هر چه بیشتر شبکه بانکی با دولت و بانک مرکزی در رفع مشکلات موجود و ارائه خدمات بهتر به مردم تاکید کرد.

به گزارش سایت رسمی بانک مرکزی، در این جلسه آقایان کامیاب، مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک و شریفی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، گزارش جامعی پیرامون مهمترین اقدامات بانک مرکزی در این راستا، چگونگی عملکرد این سامانه در تسویه وجوه بین بانک ، صدوردستورالعمل‌های اجرایی به شعب و آموزش کارکنان را ارائه کرده و فرهنــگ‌سازی گســترده و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم را ضروری برشمردند.

بانک مرکزی از چند سال گذشته گسترش خدمات بانکداری الکترونیک را  هدف‌گذاری کرده و  با ایجاد زیرساخت‌های شبکه شتاب، سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) و تجهیز بانک‌ها به فناوری‌های نوین‌بانکی، کیفیت ارائه خدمات بانکی را بهبود بخشیده است.

شتاب یک شبکه یکپارچه است که سبب شده کارت یک بانک در دستگاه‌های بانک دیگر هم قابل استفاده باشد. سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)  نیز با  هدف انتقال وجوه کلان طراحی شده و قرار است به تدریج برای مبالغ کمتر نیز کاربرد داشته باشد. با استفاده از این زیرساخت‌ها، بانک‌ها  قادر خواهند بود خدمات بانکداری الکترونیک متنوع‌تری را به مردم ارائه کنند.

در حال حاضر، انتقال آنی وجه (تا ده میلیون ریال در شبانه روز) از کارت یک بانک به کارت بانک دیگر در خودپردازهای 8 بانک ملی، صادرات، کشاورزی، صنعت و معدن، کار آفرین، پارسیان، اقتصاد نوین و ملت عملی شده است و تا پایان سال بقیه بانک‌ها هم قادر خواهند بود، این خدمت را به مردم ارائه دهند.

به این ترتیب، مردم می‌توانند با استفاده از کارت‌های بانکی در خودپردازها و طی ساعات شبانه روز تا 10 میلیون ریال و از طریق کارت خوان‌های درون شعبه تا 50 میلیون ریال را به کارت دیگر انتقال دهند.

سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) به منظور انتقال وجوه کلان(بیش از 500 میلیون ریال) طراحی شده است و هم اکنون در شعب بانک‌های ملت، پارسیان، سامان، کارآفرین، رفاه کارگران و شعب منتخب بانک صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در جلسه یاد شده مدیران عامل بانک‌ها نیز دیدگاه‌ها و مسائل مبتلابه  پیش روی شبکه بانکی و بانک‌های خود را برشمردند و قرار شد درجلسه آینده به موضوعات کنترل رشد نقدینگی، ساماندهی مطالبات معوق و توجه به جلوگیری جدی از رشد تورم و اصلاح ساختار بانک‌ها پرداخته و بحث و تبادل نظر به‌عمل آورند.

کد خبر 35778

برچسب‌ها