همشهری‌آنلاین: دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا با گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور تایوان ، سیاست کشورش برای عدم گفت‌وگو با مقام‌های ارشد تایوان را که از سال ۱۹۷۹ از زمان قطع روابط واشنگتن با این کشور تا کنون بر قرار بوده؛ نقض کرد.

 این اقدام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا موجی جدید از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و برخی از آن به عنوان یک رسوایی سیاسی یاد کرده‌اند.

تیم انتقال قدرت دونالد ترامپ اعلام کرد که دو رهبر به "روابط نزدیک اقتصادی، مناسبات سیاسی و امنیتی" میان آمریکا و تایوان اشاره کردند.

چین تایوان را یک استان جدایی‌طلب قلمداد می‌کند. این کشور صدها موشک را به سوی جزیره تایوان نشانه رفته و تهدید کرده که در صورت لزوم با توسل به زور این جزیره را خواهد گرفت.

تیم ترامپ همچنین گفت که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پیروزی سای اینگ-ون در انتخابات ماه ژانویه تایوان را تبریک گفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،سای ۵۹ ساله که اولین رهبر زن تایوان است در راس حزب دموکراتیک مترقی به یک پیروزی قاطع رسید.

این حزب به طور سنتی حامی استقلال از چین بوده است.

جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۷۹ با قطع روابط با تایوان بر سیاست "چین واحد" تاکید کرده بود و این تبدیل به سیاست رسمی آمریکا از آن زمان به بعد در قبال تایوان شد.

با این حال آمریکا روابط غیررسمی دوستانه با تایوان را حفظ کرده و حتی به این منطقه سلاح می فروشد.

دولت سای اینگ ون سیاست "چین واحد" را نمی پذیرد؛ سیاستی که می گوید تایوان بخشی از چین است.

هم‌زمان ند پرایس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته است که گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با سای به معنی تغییری در سیاست دیرینه آمریکا نیست.

او گفت: ما قویا به سیاست چین واحد متعهدیم. منافع بنیادی ما در روابط صلح آمیز و باثبات دو طرف تنگه تایوان نهفته است.

ترامپ با این گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور تایوان ریسک تحریک چین و واکنش جدی این کشور را به وجود آورده است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین امروز شنبه 13 اذر در گفت‌وگو با تلویزیون فونیکس هنگ کنگ گفت، این تماس تلفنی "حقه" طرف تایوانی بوده.

او خاطر نشان کرد: من فکر نمی کنم این اتفاق تغییری در سیاست چین واحد که دولت آمریکا سال‌ها در پیش گرفته ؛به‌وجود آورد. اصل چین واحد ستون توسعه سالم روابط چین و آمریکا بوده است و ما نمی خواهیم شاهد هیچ گونه دخالت یا از بین رفتن این اصل سیاسی باشیم.

ترامپ در واکنش به جنجالی که از سوی مخالفانش در آمریکا در خصوص گفت‌وگوی تلفنی او با رئیس جمهور تایوان به راه افتاده در توئیتر نوشت: جالب است که آمریکا میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات نظامی به تایوان فروخته اما من نباید پذیرای یک تماس تلفنی برای عرض تبریک باشم.

دفتر سای اینگ ون نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: سای در گفت‌و‌گو با ترامپ اظهار امیدواری کرد که آمریکا بتواند همچنان به حمایت از تایوان برای به دست آوردن فرصت‌هایی با هدف مشارکت در مسائل بین‌المللی ادامه دهد و پیروزی انتخاباتی ترامپ را تحسین‌برانگیز خواند.

کد خبر 354231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار