همشهری آنلاین: معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در جمهوری اسلامی ایران موضوع سواد سلامتی ریشه در فرهنگ ایران دارد.

معان اجتماعی وزیر بهداشت

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ايازي، در نهمین کنفرانس ارتقاء سلامت در شانگهای چین که با موضوع، سواد سلامتی در جمهوری اسلامی ایران سخنرانی می‌کرد، ضمن پخش فیلمی در این کنفرانس، دستاوردهای کشورمان در زمینه سواد سلامتی را تشریح کرد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: برای پایه گذاری سواد سلامتی در کودکان، کار را از مدارس و با همکاری آموزش و پرورش در خصوص آموزش سرفصل‌های بهداشت مواد غذایی، بهداشت محیط، بهداشت فردی و بهداشت منزل آغاز نمودیم.

وی افزود: در سطح دانشگاه‌ها نیز آموزش دروسی مانند بهداشت باروری را برای کلیه رشته‌های دانشگاهی در برنامه‌ها گنجانده ایم.

معاون امور اجتماعی با بیان این که در سطح جامعه نیز شهرداری‌ها با اجرای برنامه‌های متنوعی در سطح هر محله سواد سلامتی را به خصوص در مادران و سالمندان ارتقا داده اند، به فعالیت‌های رسانه ای با حمایت شهرداری و حوزه سلامت کشور در برگزاری کمپین‌های متعدد با مشارکت مردم اشاره کرد و گفت: این کمپین‌ها با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به مواردی مانند دیابت و فشار خون که سلامتی را به خطر می‌اندازد ، برگزار شده است.

دکتر ایازی به استقرار خانه‌های سلامت در محله‌های شهری و جمع آوری مردم برای آموزش سلامت و تشکیل گروه‌های محلی در خصوص انجام فعالیت‌های مرتبط با سلامت نظیر مشکلات سالمندی، جوانان و کنترل سیگار اشاره کرد و گفت: سواد سلامتی در محله‌های شهر ارتقا پیدا کرده است.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت یادآور شد: برای افزایش سواد سلامتی مردم، یک شورای سیاستگذاری سلامت در رسانه ملی کشور، تشکیل شده است که برنامه‌های متنوعی از جمله تولید و پخش سریال نمایشی بر اساس مطالعات و اولویت‌های سلامت را انجام مي‌دهد.

دکتر ایازی تولید و پخش سریال " پریا" در مورد بیماری ایدز را مورد اشاره قرار داد و گفت: پخش این سریال موجب شد مراجعه برای کنترل بیماری ایدز به میزان بیش از 40 درصد افزایش یابد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که در اجرای برنامه جامع کنترل بیماری‌های غیر واگیر توسط مراکز جامع سلامت در محله‌ها، زمینه شناسایی افراد در معرض خطر مانند بیماری‌های قلبی و دیابت فراهم شده است، خاطرنشان کرد: افزایش آگاهی مردم در زمینه بیماری‌های غیر واگیر از برنامه‌های اصلی 18 هزار خانه بهداشت در روستاها، 6 هزار پایگاه سلامت در حاشیه شهرها و کلیه مراکز بهداشتی است.

دکتر ایازی افزود: برای این منظور تمامی افراد بالای 30 سال بر اساس برنامه ایراپن (IRAPEN) بعد از خطرسنجی بیماری‌های قلبی و عروقی مورد آموزش مشاوره هدفمند در زمینه‌های فعالیت‌های بدنی ، دخانیات و تغذیه هدفمند قرار می‌گیرند و آنان کارت‌های رنگی قرمز، زرد و سبز که موید سطح سلامت فرد است را دریافت می‌کنند.

وی در پایان گفت: علاوه بر این اقدامات، آموزش سلامت در مساجد و مدارس و سایر محل‌های تجمع عمومی جزو وظایف کلیه پرسنل بهداشتی است.

کد خبر 353555

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار تندرستی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار