همشهری آنلاین: رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی، امنیت و سلامتی زایران را دغدغه های اصلی مسئولان نظام دانست و گفت: با رایزنی با شرکت‌های معتبر بیمه کشور، توانستیم بیمه نامه ای تا سقف یک میلیارد و ۹۳۰ میلیون ریال برای هر نفر تنظیم کنیم.

به گزارش ایرنا،‌ حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی در تشریح چگونگی بیمه زایران اربعین حسینی افزود: زمانی که ما مشکلات زایران اربعین در سال گذشته را بررسی کردیم، متوجه شدیم یکی از مسایل، موضوع بیمه است.

وی اضافه کرد: ما سال گذشته زمانی برای فکر کردن به مسئله بیمه زائران نداشتیم، این در حالی‌ است که بیمه مسئله مهمی است و شامل اتفاقات امنیتی و تصادفات می‌شود که نیازمند پوشش کامل بیمه ای است. یکی دیگر از مشکلات ما مساله بیمارانی بود که مجبور شده بودند در بیمارستان های عراق بستری شوند و هزینه های سنگین درمان را در آن کشور بپردازند.

ذوالفقاری ادامه داد: ما امسال با شرکت های بیمه گری که ظرفیت پوشش جمعیت میلیونی زایران اربعین حسینی را داشتند به مذاکره نشستیم؛ خدمات قابل ارائه آنها را بررسی کردیم و در نهایت با مقایسه تسهیلات و امکانات شرکت های بیمه گر، بهترین نوع قرارداد را انتخاب کرده و با بیمه دانا تفاهم نامه را امضا کردیم.

وی با بیان این که شرکت بیمه دانا توانسته خدمات مورد انتظار ما را به زائران حسینی ارائه دهد، تصریح کرد: زائران امسال زیر پوشش این بیمه به عتبات سفر می کنند. حق بیمه زائران در دو نرخ 18800 و 6000 تومان تعریف شده که خود زائر باید آن را بپردازد. بیمه داخلی ما فقط در محدوده مرزهای داخلی خدمات ارائه می‌دهند؛ این درحالی است که بیمارستان های عراق تنها با پرداخت پول، حاضر به پذیرش و درمان زائران هستند.

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی تعهدات بیمه دانا را شامل حوادث طبیعی، حوادث تروریستی و بیوتروریستی، درمان سرپایی و بیمارستانی، از کارافتادگی و فوت برشمرد و تاکید کرد: این درحالی است که بیمه دانا متعهد شده است تا در صورت ابتلای هر یک از زائران اربعین به بیماران سرپایی تا سقف ده میلیون ریال هزینه درمان سرپایی را تقبل کند. علاوه بر این خدمات، جمعیت هلال احمر نیز در کشور عراق مستقرند و خدمات سرپایی را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: علاوه بر خدمات سرپایی، در صورت بستری شدن هریک از زایران حسینی تا سقف 150 میلیون ریال تعهدات درمانی بیمه درنظر گرفته‌شده است.

وی، آغاز اعتبار بیمه نامه دانا را از زمان خروج از خاک ایران و ورود به کشور عراق اعلام کرد و افزود: این بیمه نامه تا هنگام خروج افراد از خاک عراق و ورودشان به میهن اعتبار دارد. همچنین مسافران سفر اربعین در مبادی خروجی مجاز کشور و در محدوده پایانه های مرزی زمینی نیز مشمول تعهدات این بیمه نامه می شوند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور تصریح کرد: اتباع خارجی دارای اعتبار موقت نیز در صورت گرفتن روادید(ویزا) سفر به عراق در ایام عزاداری اربعین می توانند از تسهیلات این بیمه نامه استفاده کنند.

ذوالفقاری ادامه داد: اگر بیمه شده به هر دلیلی نتواند در زمان سفر پیگیر دریافت خسارت باشد تا دهم اسفندماه سال جاری فرصت دارد، موارد را از طریق مراجع مربوطه پیگیری کند.

  • کاهش هزینه های زیارت اربعین با ارائه تسهیلات رایگان

ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین درخصوص کاهش هزینه های این سفر نیز گفت: همه دست اندرکاران ستاد اربعین در تلاشند تا هزینه‌های سفر را کاهش دهند زیرا بسیاری از افراد، آرزوی سفر به عتبارت را دارند و این وظیفه ماست که شرایط سفر را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: علاوه بر اسکان و تغذیه رایگان در داخل عراق که جنبه مردمی دارد، در داخل مرزهای ایران نیز دریافت غذا، اسکان و بهداشت و درمان رایگان است. علاوه بر این مشارکت مردمی، ما نیز تأمین یک‌میلیون پرس غذا را به‌صورت روزانه پیش‌بینی کرده‌ایم.

معاون وزیر کشور، ارائه تسهیلات اسکان و حمل‌ونقل رایگان در خاک عراق را یکی دیگر از فعالیت‌های ستاد مرکزی اربعین برشمرد و گفت: تا این لحظه 700 هزار مکان اسکان در داخل خاک عراق تأمین‌شده است و خودروهای حمل‌ونقل رایگان که شامل اتوبوس‌های شهرداری و تریلی‌های سپاه است به‌صورت رایگان به زائران خدمات می‌دهند.

ذوالفقاری درخصوص خدمات رایگان در داخل خاک ایران گفت: در ایران نیز روزانه 500 هزار پرس غذا در هر وعده غذایی در مرزها توزیع می‌شود و 300 هزار اسکان رایگان نیز داخل خاک وطن در نظر گرفته‌شده و مسائل مربوط به بهداشت و درمان در کشور نیز رایگان خواهند بود.

رییس ستاد مرکزی اربعین حسینی با تصریح براین نکته که هنوز برخی از کسانی که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند مدارکشان را تکمیل نکرده‌اند گفت: تعداد این افراد در حدود 200 هزار نفر است.

وی افزود: صدور روادید(ویزا) تا 28 آبان ادامه دارد و این زمان تمدید نخواهد شد زیرا از روز 28 آبان تا اربعین فقط 2 روز باقی می‌ماند که صدور هرگونه روادید(ویزا) دراین مدت باقی‌مانده منطقی نیست.

کد خبر 351951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار