همشهری آنلاین: یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های کفش ورزشی قصد دارد پلاستیک‌های سرگردان اقیانوس را به کفش تبدیل کند.

زباله‌های پلاستیکی اقیانوس کفش می‌شوند

به گزارش ایرنا، شرکت آدیداس به عنوان یکی از تولیدکنندگان کفش‌های ورزشی در همکاری با یک گروه حفاظت از محیط زیست به نام Parley for the Oceans اقدام به تولید کفش‌های ورزشی با استفاده از زباله‌های پلاستیکی اقیانوس کرده است.

قرار است این شرکت در آینده‌ای نزدیک حدود هفت هزار جفت کفش با استفاده از پلاستیک‌های بازیافتی اقیانوس تولید کند و این پروژه را برای تولید یک میلیون جفت کفش در سال 2017 میلادی وسعت دهد. هدف نهایی شرکت آدیداس خارج کردن پلاستیک‌های خام از زنجیره تامین این شرکت است.

پلاستیک لازم برای تولید هر کفش حدود 11 بطری پلاستیکی است. قسمت بالای کفش از پلی‌استر بازیافتی تولید شده که حدود 5 درصد از مواد اولیه را تشکیل می‌دهند و 95 درصد مابقی از زباله‌های پلاستیکی جمع‌آوری شده از سواحل مالدیو تولید شده است. شرکت آدیداس در نظر دارد از چند نمونه کیت ورزشی تولید شده به این روش برای باشگاه‌های فوتبال بایرن مونیخ و رئال مادرید استفاده کند.

بنیان‌گذار گروه حمایت از محیط زیست Parley for the Oceans هدف این پروژه را پاکسازی اقیانوس‌ها از پلاستیک بیان کرده و معتقد است جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی با کمک همه افراد امکان‌پذیر است.

زباله‌های پلاستیکی شناور در سطح آب‌ها به یک معضل محیط زیستی جدی تبدیل شده است. این زباله‌ها معمولا باعث ایجاد زخم و عفونت و مرگ پرندگان و موجودات دریایی می‌شوند؛ به علاوه پرندگان این زباله‌ها را با مواد غذایی اشتباه می‌گیرند و آنها را می‌بلعند. در برخی از مواد نیز پرندگان دریایی از حیواناتی تغذیه می‌کنند که درون معده آنان ظروف پلاستیکی قرار دارد.

بر اساس گزارشی که در ماه ژانویه منتشر شد، تا سال 2050 میلادی میزان زباله‌های پلاستیکی موجود در حاشیه آب‌ها و شناور بر سطح آن، بیش از ماهی‌ها خواهد شد و باید اقدام جدی در زمینه جلوگیری از نشت زباله به دریاها صورت گیرد.

در حال حاضر سالانه بیش از هشت میلیون تن زباله به دریاها و اقیانوس‌ها ختم می‌شود که معادل یک کامیون زباله در هر دقیقه است.

کد خبر 351767

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha