همشهری آنلاین: مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی تهران گفت: با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و گردشگران ۱۵۰ تن زباله و پسماند از رودخانه‌های منطقه جمع‌آوری شد.

۱۵۰ تن زباله با کمک گردشگران از رودخانه‌های استان تهران جمع شد

به گزارش ايرنا، محسن اسلامی‌زاده افزود: طرح جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی استان تهران در رودخانه جاجرود، کرج و حوضه سد طالقان در روز طبیعت انجام و از آلودگی آب این رودخانه‌ها جلوگیری شد.

وی با بیان این که هر ساله در روز طبیعت (13 فروردین ماه) حجم زیادی از زباله و پسماند در حاشیه و یا درون رودخانه‌ها توسط گردشگران ریخته می‌شد گفت: این میزان تولید زباله در روز طبیعت مشکلات فراوانی را برای سالم‌سازی آب رودخانه‌های استان ایجاد می‌کرد که شرکت آب منطقه‌ای تهران هزینه مالی و غیرمالی سنگینی را در جمع‌آوری و خارج‌سازی این میزان زباله متحمل می‌شد.

اسلامی‌زاده تصریح کرد: با هدف کاهش رهاسازی زباله در حاشیه رودخانه‌ها از سال گذشته و با برگزاری نشست‌های مشترک با سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست و برنامه‌ریزی برای ایام نوروزی و روز طبیعت، فعالیت‌های مختلفی از جمله توزیع کیسه زباله و برگزاری جشن‌ها و برنامه‌های متنوع برای گردشگران در نظر گرفته شد.

مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی تهران با اشاره به این که 100 هزار کیسه زباله خریداری شد گفت: در روز طبیعت 80 هزار کیسه آن در میان گردشگران توزیع شد.

وی گفت: بر اساس برآوردهای مهندسی حدود 150 تن زباله جمع‌آوری و از ورود آن به رودخانه‌ها و منابع آب‌های سطحی که تامین‌کننده آب آشامیدنی تهران هستند، جلوگیری بعمل آمد.

به گفته اسلامی‌زاده حوضه‌های آبریز جاجرود، امیرکبیر و طالقان از جمله مناطق زیر پوشش این برنامه بوده‌اند.

وی در ادامه به راه‌اندازی چهار پایگاه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی اشاره کرد و افزود: این پایگاه‌ها در مناطق میدان لشکرک، سد امیرکبیر، جاجرود ورودی سد لتیان و پارک کشفیا در لواسان برپا شد.

مجری طرح جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی تهران با اشاره به برگزاری جشن آب و طبیعت به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های این طرح در ایام نوروز گفت: این جشن در روز طبیعت و در شهرستان لواسان و حوزه سد امیرکبیر برگزار شد که مورد استقبال گردشگران قرار گرفت.

جشن آب و طبیعت شامل برنامه‌های متنوعی از جمله مسابقه نقاشی کودکان، مسابقه طناب‌کشی، پازل کودکان، مسابقه جمع‌آوری و تفکیک زباله، مسابقه خلاقیت با قوطی‌های دورریز، تئاتر و موسیقی زنده و توزیع جوایز بین برندگان است.

اسلامی‌زاده با اشاره به فراخوان مسابقه عکاسی گفت: این مسابقه عکاسی با چهار موضوع آب و زیبایی، آب و زندگی، آب و بحران و آب و آلودگی برای تمامی سنین برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا اول اردیبهشت ماه مهلت دارند تا هفت تصویر که با موبایل، تبلت و دوربین عکاسی شده را به نشانی ایمیل aabphoto@thrw.ir ارسال کنند.

کد خبر 291381

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی