همشهری آنلاین: ولادیمیر زاخاروف رئیس انستیتو پژوهش‌های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: عضویت عربستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالیکه با جنایات ضدبشری غمبار ده‌ها هزار یمنی را قتل عام و زخمی کرده به اعتبار این شورا ضربه زده است.

نویسنده روس: عضویت قاتل یمنی ها در شورای حقوق بشر سازمان ملل غمبار است

زاخاروف از کارشناسان آشنا به امور خاورمیانه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: عربستان سعودی مجری سیاست های آمریکا در خاورمیانه است و علت عضویت ریاض در شورای حقوق بشر سازمان ملل را نیز باید در تمایل واشنگتن برای استفاده ابزاری از این رژیم در رسیدن به اهداف خود در منطقه پیدا کرد.

کارشناس روس خاطرنشان کرد: با توجه به جنایت های سنگین نیروهای عربستان سعودی و کشورهای ائتلاف وابسته در یمن که دهها هزار نفر را به کام مرگ برده و زخمی و آواره کرده است، سران این رژیم در شرایط عادلانه باید محاکمه می شدند نه اینکه عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل می شدند.

زاخاروف ادامه داد: رژیم عربستان سعودی در داخل نیز حقوق بشر را رعایت نمی کند. هر ساله دهها نفر در اماکن عمومی گردن زده می شوند و تنها کشور جهان است که به این صورت انسان ها را در خیابان ها اعدام می کند و بین این افراد حتی مخالفان حکومت هم به چشم می خورند.

وی افزود: اکنون این پرسش پیش آمده است که چرا آمریکا به حمایت های خود از حاکمان ریاض ادامه می دهد و سایر کشورهای غربی هم با این رژیم روابط نزدیک دارند؟.

کارشناس ارشد روس گفت: علت این است که عربستان سعودی همراه آمریکا تمامی اقدام ها را برای حفظ و سرپا نگهداشتن گروه تروریستی داعش انجام می دهد.

وی ادامه داد: حمایت از گروه تروریستی داعش در اولویت سیاست خارجی عربستان سعودی قرار دارد. هر چند سران این رژیم از هر فرصت ممکن برای انکار چنین حمایتی استفاده می کنند، اما با همراهی سازمان های اطلاعاتی آمریکایی و برخی کشورهای دیگر در کنار تل آویو به این گروه تروریستی کمک پنهانی می کنند.
رئیس انستیتو پژوهش های سیاسی و راهبردی روسیه گفت: به همین دلیل شاهد بودیم که ریاض حامی تروریست ها عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شد و در همین حال از برگزیده شدن روسیه در این شورا جلوگیری به عمل آمد.

وی گفت: غرب به سرکردگی آمریکا در هر مساله ای به روسیه تهمت می زند و سعی می کند، مسکو را از تمام سازمان های بین المللی کنار بگذارد، زیرا این مواضع را به نفع پیشبرد نقشه های ضدبشری خود نمی بینند.

زاخارووف تاکید کرد: در این شرایط، روسیه باید ساختار همکاری های با ایران را تحکیم بخشد، تعامل و مشارکت نزدیک تر داشته باشند و تبادل نظرهای دائمی در مسائل مختلف را گسترش دهند که بدون شک مهم ترین عرصه در این راه مبارزه با تروریست های مورد حمایت چند کشور غربی عربی در منطقه است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه داعش گروه تروریستی ضداسلامی است، اظهار کرد: تروریست های عضو این گروه علیه منافع امت اسلام اقدام می کنند و نمی شود آنان را مسلمان خواند.
نویسنده روس گفت: در شرایط کنونی روسیه و ایران دو دوست و شریک راهبردی هستند که روابط رو به گسترشی دارند.

وی در پایان با مهم خواندن روند تقویت روابط تهران و مسکو در چهار سال گذشته، اظهار کرد: پیش از آغاز دوره کنونی ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، مسکو مواضع نسبتا غربگرا اتخاذ کرده بود که اکنون اصلاح شده است و شاهد گسترش همکاری های ایران و روسیه در عرصه های مختلف و ارتقای آن تا سطح مشارکت راهبردی هستیم.

عربستان در حالی عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل شده است که به عنوان یکی از معدود کشورهای جهان فاقد هر گونه سازوکار انتخاباتی است و زنان نیز به عنوان نیمی از جمعیت این کشور تقریبا از هیچ حق عمومی برخوردار نیستند و حتی نمی توانند رانندگی کنند.

رژیم سعودی همراه ائتلاف وابسته از فروردین ماه سال 94 با حمایت آمریکا و غرب و سکوت کامل سازمان ملل به ویژه بان کی مون دبیرکل آن برای به شکست کشاندن انقلاب مردمی یمن همزمان با محاصره اقتصادی این کشور، یمنی ها را زیر شدیدترین بمباران های شبانه روزی قرار داده است که تاکنون سبب کشته شدن حدود 10 هزار نفر به ویژه از زنان و کودکان، آوارگی میلیون ها نفر، ویرانی شهرهای مختلف و همچنین قحطی گسترده شده است.

کد خبر 351195

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار غرب آسیا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha