چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: منابع آگاه در میان نیروهای ضد تروریسم عراق روز چهارشنبه از شروع مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل از اشغال گروه تروریستی داعش خبر دادند.

آغاز مرحله دوم عملیات موصل

به گزارش ايرنا، به نوشته پایگاه خبری عراقی المعلومه، این منابع افزودند که این مرحله کامل کننده مرحله اول عملیات آزادسازی موصل موسوم به 'قادمون یا نینوا' (نینوا ما می آییم) که بامداد روز دوشنبه به دستور حیدر العبادی نخست وزیر عراق و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور آغاز شد است.

براساس این گزارش، نیروهای مبارزه با تروریسیم عراق روز چهارشنبه عملیات پیشمرگه های کرد در اطراف موصل را تکمیل می کنند.

یک منبع گزارش داد که مرحله سوم عملیات موصل از محور خازر به سمت خطوط مقدم تروریست ها در مرزهای این شهر خواهد بود.

نیروهای مشترک عراق در جریان عملیات دو روز گذشته خود با هدف آزاد سازی شهر موصل آخرین پایگاه گروه تروریستی داعش در عراق، 25 روستا را در اطراف این شهر آزاد کردند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق بامداد روز دوشنبه خبر آغاز عملیات آزادسازی موصل را اعلام کرد.

نبرد برای آزادی استان نینوا و بازپس گیری مرکز آن شهر تاریخی موصل در 465 کیلومتری شمال بغداد، از دست داعش، با حرکت ده ها گردان از نیروهای پیاده ارتش عراق، پیشمرگ کرد و نیروهای مردمی از چندین محور در بامداد روز دوشنبه آغاز شده است.

در این عملیات، نیروهای امنیتی شامل ارتش، 'الحشدالشعبی'، پیشمرگ کرد، 'پلیس اتحادیه' و نیز نیروهای عشایری و محلی و یگان هایی مانند نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم عراق حضور دارند.

نیروهای مشترک پیشمرگ کرد و ارتش عراق از سمت 'خازر' (37 کیلومتری شمال شرق موصل) پیشروی خود را آغاز کرده و در مرحله اول، این نیروها به حومه 'بعشیقه' در شمال موصل رسیدند.

نیروهای ارتش عراق در مرحله اول عملیات آزادسازی موصل با رمز «نینوا می آییم» با پیشروی گسترده خود مناطق بسیاری را آزاد کردند و این پیشروی همچنان ادامه دارد و خسارت های زیاد جانی و مادی به عناصر داعش وارد آمده است.

نیروهای بسیج مردمی( الحشد الشعبی) و پلیس فدرال و واکنش سریع عراق نیز روستاهای «ابن نایف» و «النجمه» در محور جنوبی را در عملیات موصل آزاد کردند.

همچنین نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه کرد روستاهای «بلاوات»، «الشهید صبحی»، «کهاری» و «الجایف» در محور الکویر در محور شرقی عملیات موصل آزاد کردند و 9 روستای دیگر نیز در محورهای «الخازر» و مرکز «النمرود» آزاد شدند.

نیروهای هوایی عراق همچنین بیش از 43 مقر داعش در شهر موصل را بمباران کردند و نیروهای زمینی نیز خطوط دفاعی تروریستهای داعش در این شهر را در هم کوبیدند.

این درحالی است که درگیری در منطقه الحمدانیه در نزدیکی موصل متمرکز شده است و عناصر داعش از این محور نیز عقب نشینی کردند.

نیروهای پیشمرگه نیز اعلام کردند: 9 روستا از جمله «شاقولی»، «البدنه الکبری»، «البدنه الصغری» را در این منطقه آزاد کردند، همچنین توانستند جاده اصلی مرتبط بین موصل و اربیل را قطع کنند.

منابع نظامی اعلام کردند: مرحله اول از بازگرداندن موصل نتایج مثبتی را دربرداشته و خسارت های زیادی به داعش وارد آمده است.

ائتلاف بین المللی در عملیات محور جنوب در موصل هیچ نقشی ندارد.

کد خبر 349957

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی