همشهری‌آنلاین: سومین فستیوال موسیقی نواحی«آینه دار»که با تمرکز بر موسیقی اقوام، ایلات و عشایر لر، لک، بختیاری، چهارمحال، بویراحمد، کهگیلویه، ممسنی، قشقایی و ایلام برگزار شد، یکشنبه ۲۷ تیر ماه در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از دبیرخانه این فستیوال اجرای چند برنامه موسیقایی با هنرمندی قدرت الله و حشمت الله فتحی و پخش کلیپی از دوره‌های گذشته این رویداد هنری بخش ابتدایی مراسم اختتامیه سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» بود که اجرای آن را ماکان اشگواری بر عهده داشت.

علی مغازه‌ای دبیر هنری سومین فستیوال موسیقی نواحی«آینه دار» در این مراسم با اشاره به انگیزه‌های برگزاری فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار بیان کرد:در این دوره از فستیوال متوجه ویژگی‌های ارزشمندی از موسیقی ایران شدیم به طوری که می‌توان گفت ۱۶ گونه موسیقی در ایران را می‌توان از هم تفکیک کرد که ما به شکل تمثیلی به آن نگاه کردیم. به هرترتیب آینه‌داران موسیقی نواحی با این موسیقی زندگی می‌کنند و ما تنها با ارتباط زیاد می‌توانیم این زندگی را کشف کنیم.

دبیر هنری سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار گفت: ما در این جشنواره سعی کردیم هنرمندان شریف موسیقی نواحی را به بافت زندگی مردم وارد کنیم و اصلا اینگونه نبود که دنبال انجام کار نمایشی باشیم. من از مسوولان محترمی که در این مجلس هستند می‌خواهم با فستیوال «آینه دار» بیشتر همسو شوند و فرصت ایجاد کنند که بتوانیم با این موسیقی زندگی کنیم و من از همه استمداد می‌جویم تا با این موسیقی همراه باشند و اجازه بدهند که این موسیقی بیش از اینها در دنیا معرفی شود.

بعد از صحبت‌های مغازه‌ای کلیپی از مدیران و هنرمندان شرکت کننده در سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار برای تماشاگران پخش شد.

مریم قرسو دبیر علمی سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» هم دراین مراسم ضمن تقدیر از شرکت کنندگان در این دوره بیان کرد: سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار امشب با معرفی موسیقی مناطق زاگرس نشین به کار خود پایان می‌دهد. دیدگاه آینه دار برای برگزاری فستیوال دیدگاهی علمی است و حیات موسیقی مقامی تنها در شنیدن صداها نیست و ثبت و ضبط این نمونه‌ها می‌تواند موسیقی را از فراموشی بازدارد. موسیقی زنده و پویاست و با جاری بودن معنا می شود. به هرترتیب مهم ترین اقدام برای حفظ و نگهداری یک قوم از سوی مردمان آن قوم شکل می گیرد که باید به حفظ فرهنگشان توجه داشته باشند.

وی افزود: پذیرش و درک تغییر فرهنگ و مناسبات می‌تواند بازتعریفی برای آن فرهنگ باشد و آینه‌دار حمایت از پژوهشگران را در دستور کار خود قرار داده و از امسال نیز کتاب سال آینه دار را منتشر کرده که این کتاب به معرفی و شناخت موسیقی نواحی مختلف ایران می‌پردازد.

بعد از صحبت‌های دبیر علمی سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار و اجرای یک قطعه موسیقایی لری نوبت به اهدای لوح تندیس به هنرمندان و گروه‌های شرکت کننده در فستیوال رسید که در این بخش علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا قربانی، احسان رسول اف رییس فستیوال و مریم قرسو برای اهدای جوایز و لوح تقدیر روی سن حضور پیدا کردند.

پروین بهمنی، همت علی رضایی، شگر علی رضایی، عزیز بساق، اسدالله موسوی، فیض الله عارفی، غلامشاه قنبری، ابوالقاسم دهقان، علیمردان عسگری عالم، ابراهیم سلمان پور از جمله هنرمندانی بودند که با دریافت تندیس فستیوال مورد تقدیر گرفتند.

علی اکبرشکارچی نوازنده و هنرمند پیشکسوت موسیقی لرستان در بخش دیگری از این مراسم با تقدیر از برگزارکنندگان فستیوال موسیقی نواحی آینه دار بیان کرد: موسیقی محلی و موسیقی سنتی همزاد و هم خانواده یکدیگر هستند و هیچ کدام بدون بهره‌مندی از یکدیگر نمی‌توانند به حیات خود ادامه دهند، اما به هرحال تقدیر به گونه‌ای بود که این دو موسیقی در یک جهت موازی به حیات خود ادامه دهند. موسیقی شهری در عرصه معنویت به حرکت خود ادامه داده و موسیقی محلی نیز با محوریت قرار دادن زندگی و کار به حیات خود ادامه داده است و ما می‌بینیم که این دو با چنین فضایی می‌توانند هم جنس یکدیگر باشند. البته در یک برهه تاریخی نسبت به ثبت و ضبط موسیقی اقوام ایرانی تلاش های بسیار زیادی انجام گرفت اما بعد از مدتی توجه به این موضوع نادیده گرفته شد و عده‌ای به صورت پنهانی و خودجوش نسبت به ثبت و ضبط این جریان تلاش کردند.

این نوازنده پیشکسوت موسیقی لرستان ادامه داد: هیچ چیزی مانند موسیقی نمی‌تواند روح و روان انسان‌ها را مهیا کند. موسیقی به قدری ارزشمند است که می‌تواند عنصر خلاقیت را در دنیای صنعتی امروز فراهم سازد. موسیقی می‌تواند انسان را سرافراز نگه دارد و در این میان موسیقی نواحی یکی از شاخه‌های ارزشمندی است که می‌تواند بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد. این موسیقی به قدری ارزشمند است که خیلی از هنرمندان این عرصه وقتی می‌خواهند ساز خود را دست بگیرند وضو می‌گیرند و سجده می‌کنند و بدون این آداب دست به ساز نمی‌زنند. این موسیقی نواحی همان موسیقی است که از آسمان به ما می‌رسد و خوش به حال کسانی که رابط چنین موسیقی می‌شوند و کاری می‌کنند که این نوع موسیقی، موسیقی برای دگرگون سازی و انسان سازی بشریت باشد.

شکارچی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از رواج بی‌رویه موسیقی پاپ در سبد شنیداری مردم تاکید کرد: متاسفانه موسیقی پاپ بیشتر از ظرفیت خود وارد زندگی مردم شده است اما مطمئن باشید این موسیقی هیچ‌گاه نمی‌تواند جای سازهای ارزشمند موسیقی نواحی را بگیرد. این سازها سازهای ارزشمندی هستند که همه هنرمندان این عرصه با آنها زندگی می‌کنند.

وی افزود: به جرات می‌گویم که اتفاق برگزاری فستیوال موسیقی نواحی آینه‌دار یکی از رویدادهای ارزشمند، مبارک و میمونی است که برای جامعه موسیقی کشور بسیار ارزشمند است. موسیقی نواحی مانند درختی است که می‌روید و شتاب ندارد. به هرترتیب به برکت وضعیت کنونی بعد از انقلاب اسلامی آتشی در دل خانواده ها برای آموختن موسیقی افروخته شده است که بیشتر آنان دنبال آموزش موسیقی به فرزندانشان هستند. موسیقی «خلق لر» نخستین اثری بود که پس پیروزی انقلاب اسلامی از دل انواع موسیقی های کاباره ای خود را به جامعه معرفی کرد در این اثر برای نخستین بار موسیقی کار و موسیقی عروسی، موسیقی عزا و انواع موسیقی های دیگر روستایی در قالب آلبومی که اثر من و حسین علیزاده بود به مخاطبان ارائه شد.

این نوازنده گفت: به قول هگل نوآوری راستین تربیت راستین می خواهد و کسی که به دنبال نوآوری در موسیقی سنتی باشد باید موسیقی قوم خودش را به خوبی بشناسد. امروز حضور شما در این فستیوال در حقیقت رو در رویی موسیقی شهری و موسیقی روستایی است که درست مانند این است که دو نفر دست در گردن هم بیندازند و همدیگر را با مهر در آغوش بگیرند. من شاهد بوده ام که مسئولان برگزاری فستیوال تمام تلاش خود را به کار بستند تا حضور شما (دست اندرکاران موسیقی نواحی) در اینجا با بهترین کیفیت ممکن انجام شود. امیدوارم کاستی های جشنواره را فراموش کنید و با خاطره ای خوش به مناطق خودتان بازگردید.

شکارچی

شکارچی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضعیت درجه بندی هنری هنرمندان موسیقی نواحی تصریح کرد: امیدوارم با عنایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه زودتر نسبت به بهبود اوضاع این هنرمندان و نحوه درجه بندی آنها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام عاجلی صورت پذیرد.

احسان رسول اف رییس سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار نیز در این مراسم گفت: خدا را شکر که در طول سال فرصت این را داریم که یک بار از دغدغه های زندگی امروزه رها و در ژرفای مهربانی شما غرق شویم. خوشحالم که سومین دوره فستیوال موسیقی آینه دار که روزی رویایی دست نیافتنی بود امروز به کار خود پایان می دهد. البته باید از استاد محمدرضا درویشی یاد کنم که در دو دوره گذشته بدون عنایت او امکان برگزاری فستیوال وجود نداشت و حضور این هنرمند آغازگر فعالیت آینه دار بود.

وی افزود: در اینجا از علی مرادخانی یاد می‌کنم که امشب در میان ما نیست اما همیشه نسبت به ما لطف و مهربانی داشته است. برای برگزاری این فستیول گروهی جوان هفته‌ها و ماه‌ها وقت و انرژی گذاشتند تا این رویداد با بهترین کیفیت برگزار شود و بدون همراهی و عشق این گروه جوان برگزاری این فستیوال امکان‌پذیر نبود.

فستیوال سوم آیینّ‌دار

بعد از صحبت های رسول اف و اجرای یک قطعه جمعی ریتمیک با هنرمندی تعدادی از شرکت کنندگان فستیول در حضور ساسان فاطمی، علی مغازه ای و علی اکبر شکارچی به محمد انصاری، حیدر پرنیان، علی دوست فلاحتی، قدرت الله فتحی، محمد بهداروند، علیرضا شهبازی، سهراب شفیعی، احمد احمدی تندیس سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار اهدا شد.

اجرای «هوره» با صدای مرادی حسن زاده، ابراهیم سلمان پورکرنا و عزیزالله سلمان پور نقاره بخش پایانی سومین فستیوال موسیقی نواحی «آینه دار» بود.

ایرج رحمانپور، غلامشاه قنبری ، علیرضا قربانی، طینوش بهرامی، کریستف رضاعی، علی اکبر شکارچی، بهرام جمالی، محمد شکارچی، پروین بهمنی، دامون شش بلوکی، پوریا اخواص، تهمورس پورناظری ، ساسان فاطمی و تعدادی دیگر از هنرمندان مهمانان ویژه مراسم اختتامیه سومین فستیوال موسیقی نواحی آینه دار بودند.

کد خبر 340365

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha