همشهری آنلاین: وضعیت‌های دردناک پزشکی اگرچه گاه نشاندهنده آسیب‌های جدی نیستند اما در برخی مواقع، جدی نگرفتن آن‌ها تهدید کننده حیات است و منجر به آسیب‌های مادام العمر می‌شود.

سردردهای شدید

با هفت وضعیت پزشکی دردناک که هشدار دهنده هستند و نیاز فوری به فوریت‌های درمانی را می طلبند، آشنا شويد.

  • سردردهای بسیار شدید: همه ما ممکن است سردرد را تجربه کنیم اما سردردهای شدید و ناگهانی می‌تواند نشان دهنده آنوریسم پاره شده یا سکته مغزی باشند. به گفته کارشناسان، اگر شما تجربه یک سردرد شدید و ناگهانی را داشتید به طوری که با استراحت و گرفتن درمان‌های استاندارد نیز احساس بهبودی نکردید، این مسئله مي‌تواند به معنای آنوریسم مغزی پاره شده و خونریزی در داخل مغز باشد. این وضعیت نیاز به اورژانس پزشکی دارد و همراه با عدم قدرت تکلم، ضعف نامفهوم در یک طرف بدن، و علائم کلاسیک سکته مغزی ناشی از انسداد جریان خون است.
  • میگرن:  شاید هیچ کس تصور نکند که سردردهای ناتوان کننده و دردناک نیاز به واکنش‌های پزشکی اضطراری دارد. علائم میگرنی که نیاز به فوریت‌های پزشکی (مراجعه به اورژانس ) دارند، شامل سردرد همراه با تنش عصبی و علائمی مانند ضعف، سرگیجه، از دست دادن ناگهانی تعادل و یا در حال سقوط، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، فلج، مشکلات گفتار، گیجی، تشنج، تغییر در شخصیت ، رفتار نامناسب یا تغییرات بینایی، سردرد همراه با تب، تنگی نفس، گرفتگی گردن، سردردی که شما را در شب بیدار کند، سردرد همراه با تهوع و استفراغ شدید است.
  • افسردگی:  افسردگی به عقیده کارشناسان نیاز به درمان‌های فوری دارد چون هرچه درمان با تاخیر صورت گیرد، کنترل کردن علائم، دشوارتر خواهد شد. مطالعات متعدد نشان داده است که بخشی از مغز به نام هیپوکامپ در افراد دارای افسردگی‌های متعدد کوچک می‌شود. اگر شما تجربه غم یا اضطراب، کاهش مداوم خلق و خو، احساس ناامیدی، عدم علاقه به کار، سردرگمی در افکار یا افکار خودکشی را دارید، نیاز به مراجعه فوری به روان شناس، روان پزشک و یا دیگر متخصصان سلامت روان را خواهید داشت. تصمیم گیری در مورد این که تا چه مدت نیاز به دارو درمانی، روان درمانی یا هر دو را دارید، به عهده متخصصان است. قطع مصرف این گونه داروهای روان پزشکی سیر افسردگی را وخیم‌تر خواهد کرد.
  • رگ به رگ شدن مچ پا: این علامت نیاز به اورژانس برای رد کردن پارگی شدید رباط یا شکستگی استخوان دارد. اگر شما با این درد قادر به راه رفتن نیستید، استفاده از پانسمان فشاری برای کاهش تورم می‌تواند مفید باشد. نگه داشتن پا رو به بالا و استفاده از کمپرس یخ به مدت 20 دقیقه و تجدید آن هر 2 ساعت یک بار مفید است. تمرینات بهبود تعادل بعد از کاهش درد بهتر است انجام شوند.
  • احساس فشار روی قفسه سینه: یکی از نشانه‌های احتمالی ابتلا به حمله قلبی است. بسیاری از افرادی که دچار حمله قلبی می‌شوند از احساس فشار و سنگینی بر روی وسط سینه خود و یا سمت چپ قفسه سینه رنج می‌برند. این حس ناخوشایند معمولا بیشتر از چند دقیقه طول می‌کشد و ممکن است رفع شود و دوباره برگردد. حتی ممکن است احساسی مانند سوزش سردل یا سوء هاضمه به فرد دست دهد.
  • درد شکم: برخی از دردهای شکمی قابل چشم پوشی نیست چون شاید علامتی از آپاندیسیت و تهدیدکننده زندگی باشد. این درد بیشتر در کودکان، که به طور معمول از درد در وسط شکم خود شکایت مي‌کنند شایع است پس از آن درد به سمت راست پایین شکم شیفت یافته و بسیار بدتر می‌شود. این درد همراه با تب، تورم، حساسیت به لمس، استفراغ، اسهال یا یبوست، تغییر در رنگ ادرار، زردی پوست یا سفیدی چشم همراه است. آپاندیسیت یک اورژانس است و اکثر کودکان در عرض چند روز بعد از برداشتن آپاندیس بهبودی پیدا می‌کنند.
  • تغییرات ناگهانی در بینایی: تغییرات ناگهانی در بینایی، می‌تواند ناشی از جدا شدگی پرده شبکیه باشد. این حالت در واقع به معنای جدا شدن لایه‌های عصبی حساس شبکیه از لایه رنگدانه دار شبکیه است. از آن جا که این عارضه در صورت عدم درمان مناسب باعث کاهش شدید بینایی می‌شود تشخیص و درمان سریع آن اهمیت فراوانی دارد.

*وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

کد خبر 337821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار