همشهری آنلاین: طبق یافته محققان، نه تنها رژیم غذایی مدیترانه‌ای بلکه سبک زندگی کاملا مدیترانه‌ای می‌تواند بر سلامت روانی تاثیر گذارد.

تاثیر سبک زندگی مدیترانه‌ای بر کاهش افسردگی

 زندگی مدیترانه‌ای

به گزارش خبرنگار مهر، یافته‌های محققان اسپانیایی نشان می‌دهد شرکت‌کنندگان در مطالعه که رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات مصرف می‌کردند و همچنین بیشتر ورزش کرده و اجتماعی بودند، در مقایسه با سایر افرادی که از این سبک زندگی پیروی نمی‌کردند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشتند.

به گفته این محققان، مطالعات قبلی ارتباط بین پیروی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای یا سایر الگوهای رژیمی سالم را با کاهش ریسک ابتلا به افسردگی نشان داده‌اند. اما مطالعه جدید برای اولین بار ارتباط بین سبک زندگی کاملا مدیترانه‌ای و فراتر از رژیم غذایی را با افسردگی بررسی کرده است.

در این مطالعه محققان از ۱۱,۸۰۰ فرد اسپانیایی در مورد آنچه که به طور معمول می‌خورند، میزان ورزش و مدت زمان سپری کردن با دوستان‌شان را سوال کردند تا به طور دقیق میزان پیروی این افراد از سبک زندگی مدیترانه‌ای را ارزیابی کنند.

آنها افراد را بر اساس میزان پیروی از سبک زندگی مدیترانه‌ای به سه گروه تقسیم کردند: کسانی که بیشترین پیروی را از سبک زندگی مدیترانه‌ای داشتند؛ کسانی که به طور متوسط از این سبک زندگی پیروی می‌کردند؛ و کسانی که حداقل میزان پیروی را داشتند.

سپس محققان آنها را تحت نظر داشتند تا دریابند به طور میانگین در طول ۸.۵ سال بعد، چه تعداد از آنها مبتلا به افسردگی شدند.

محققان دریافتند تا پایان مدت مطالعه، ۸۰۶ نفر مبتلا به افسردگی تشخیص داده شدند. آنها دریافتند افرادی که در ابتدای مطالعه بیشترین میزان پیروی از سبک زندگی مدیت‌انه‌ای را داشتند در مقایسه با کسانی که کمترین میزان پیروی را داشتند ۵۰ درصد کمتر مبتلا به افسردگی تشخیص داده شدند.

کد خبر 344210

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha