همشهری آنلاین: معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح وضعیت بودجه‌ای سازمان حفاظت محیط زیست، از افزایش ۵۷ درصدی اعتبارات بخش هزینه‌ای و تملک‌دارایی این سازمان در سال ۹۵ خبر داد و گفت:

mojabi

درخواست سازمان برای اختصاص اعتبار مقابله با گرد و غبار و حفاظت تالاب‌‌ها در دستور کار دولت قرار دارد.

محمد مجابی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه در سالی که دولت یازدهم مسئولیت کشور را برعهده گرفت میزان اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به بودجه عمومی کل کشور 11 صدم درصد بود، افزود: امسال این میزان به 15 صدم درصد افزایش پیدا کرد، البته این بودجه مستقیم محیط زیست است و بسیاری از دستگاه‌ها مکلف به اجرای برنامه‌های محیط زیستی هستند که بودجه‌ آن در اعتبارات این دستگاه‌ها لحاظ می‌شود.

وی با بیان اینکه در بودجه سال 1395 میزان اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست در بخش هزینه‌ای 17 درصد و در بخش تملک دارایی 40 درصد افزایش یافته است، اظهار کرد: این در حالیست که میانگین افزایش بودجه عمومی کشور 10 درصد است، بنابراین سازمان محیط زیست جزو سازمان‌هایی بوده که در نظام بودجه دولت یازدهم بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

  • بودجه 170 میلیارد تومانی سازمان محیط زیست در سال 95

معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه میزان مشکلات حوزه محیط زیست بسیار فراتر از چنین بودجه ای است و برای حل مشکلات محیط زیست کشور باید بسیج ملی صورت گیرد، افزود: در بودجه سال 1395، 37 میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای و 116 میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی سازمان محیط زیست است، همچنین دو ردیف خاص جدید برای پژوهشکده محیط زیست با رقم هشت میلیارد تومان در نظر گرفته شده که از منابع مستقیم دولتی است که نزدیک 170 میلیارد تومان را در بر می‌گیرد که البته این به جزو اعتبارات استان‌هاست.

این مقام مسئول سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بند "ش" ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه کشور، به حوادث غیرمترقبه و برخی مسائل از جمله خشکسالی، گرد و غبار، احیای تالاب‌ها و... می‌پردازد، گفت: این بند ماده 224 در حوزه اعتباری به دولت اختیار می‌دهد و دولت از آن اختیار برای حل مسائل استفاده می‌کند. در بودجه سال 95 دولت با توجه به اینکه این اختیار را داشت؛ اما آن را در قالب لایحه نیاورد بلکه قصد دارد بعد از ابلاغ بودجه برای بررسی در دولت آن را مطرح کند.

  • دولت نیازی به کسب مجوز برای استفاده از تنخواه حوادث غیر مترقبه ندارد

مجابی با بیان اینکه در سال گذشته قانون بودجه، از همین محل (بند ش ماده 224) مشخصا اعتباری به این موضوع داده شده بود، افزود: در صورتی که این محل در اختیار دولت هست، دولت نیازی ندارد برای اختیاری که در قانون برنامه به آن داده شد در قانون سنواتی اختیار مجددی بگیرد. طبق این بند به دولت اجازه داده می‌شود به منظور پیشگیری، مقابله و جبران خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه، مدیریت خشکسالی با تنخواهی که در اختیار دارد اقداماتی را انجام دهد.

  • درخواست سازمان محیط زیست برای اختصاص اعتبار مقابله با گرد و غبار و حفاظت تالاب‌ها؛ در دستور کار دولت

معاون پارلمانی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان افزود: در سال گذشته نیز مجلس شورای اسلامی از این محل اغتباری به اموری چون مقابله با گرد و غبار اختصاص داد ولی در شرایطی که دولت خود این اختیار را دارد نیازی ب
ه مطرح شدن آن در مجلس نیست و باید این موضوع مصوبه هیئت وزیران باشد. بعد از ابلاغ بودجه سال 95 ،سازمان حفاظت محیط زیست از دولت درخواست کرد تا سازمان مدیریت اعتباری را برای بحث مقابله با گرد و غبار و حفاظت از تالاب‌ها اختصاص دهد که در حال حاضر در دستور کار دولت قرار گرفته است.

کد خبر 337288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار