دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: به گزارش دیلی میل بر اثر غرق شدن قایق‌های پناهجویان در دریای مدیترانه نزدیکی سواحل لیبی، بیش از ۴۰۰ پناهجوی سومالیایی جان باختند.

مهاجران

این روزنامه به نقل از بی بی سی عربی نوشت كه این پناهجویان كه بیشتر آنها سومالیایی بودند با سوار شدن بر 4 قایق مستعمل قصد عزیمت به اروپا را داشتند.

ايرنا با نقل اين خبر افزود: طبق این گزارش ، اكثر این پناهجویان از كشورهای آفریقایی سومالی، اتیوپی و اریتره بودند كه قصد عزیمت به ایتالیا را داشتند.

رسانه‌های سومالیایی خبر دادند كه امدادگران تنها توانستند جان 29 سرنشین پناهجو را نجات دهند.

كاربران شبكه‌های اجتماعی مدعی هستند كه این قایق‌ها سفر خود را از مصر آغاز و قصد عزیمت به ایتالیا را داشتند.

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی مهاجرت، از ابتدای سال 2016 تاكنون بیش از 178 هزار پناهجو از طریق دریا وارد اروپا شده كه از میان آنان 732 نفر در دریا غرق شدند.

كمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در بهمن ماه گذشته اعلام كرد تعداد افرادی كه در شش هفته نخست سال جاری میلادی وارد اروپا شده‌اند، از تعدادی كه طی چهار ماه نخست سال گذشته به این قاره آمدند بیشتر است و آهنگ ورود پناهجویان از ژوئیه 2015 (تیر/ مرداد)، شتاب گرفته است.

بر پایه این گزارش، نزدیك به 58 درصد افرادی كه در نخستین ماه سال 2016 وارد اروپا شده‌اند، زن و كودك هستند. در یونان از هر سه پناهجویی كه وارد می‌شود یكی كودك است و این در حالی است كه این نسبت در سپتامبر 2015 (شهریور/ مهر) یك كودك در ازای هر 10 پناهجو اعلام شده بود.

پناهجویان به دو دلیل عمده جنگ و فقر سعی می‌كنند تا از طریق دریا و زمین خود را به اروپا و در نهایت به آلمان برسانند.

تركیه و اتحادیه اروپا بتازگی توافق كرده‌اند تا در ازای مشوق های مالی این اتحادیه، پناهجویانی كه در اروپا پذیرش نمی‌شوند به تركیه بازگردانده شوند.

کد خبر 331039

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha