دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۵:۰۳
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: اولین گروه پناهجویانی که خود را به خاک یونان رسانده‌اند، از امروز دوشنبه ۱۶ فروردین به ترکیه بازگردانده می‌شوند.

طبق اعلام پلیس مرزی اتحادیه اروپا در حالی که از روز دوشنبه 16 فروردين بازگرداندن پناهجویان از خاک یونان به ترکیه آغاز می‌شود، مقام‌هاي مرزی یونان هنوز آمادگی کافی برای اجرای این اقدام را ندارند.

به گفته پلیس مرزی اتحادیه اروپا هنوز نیمی از نیروهای امنیتی لازم برای اجرای چنین اقدامی در دسترس دولت یونان نیست. مسئولان یونان از پلیس مرزی اتحادیه اروپا خواستار دریافت هزار و 500 مامور پلیس شده بودند، اما تاکنون تنها ۷۰۰ مامور پلیس به آنها معرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، توماس دمزیر، وزیر کشور آلمان، معتقد است که اوج بحران پناهجویی در اروپا به پایان رسیده است.

وزیر کشور آلمان در این رابطه گفت: در ماه مارس سال جاری شمار پناهجویانی که روزانه از خاک اتریش به آلمان وارد می‌شدند، ۱۴۰ نفر بوده است. این تعداد نسبت به ورود روزانه پناهجویان در ماه‌های ژانویه و فوریه کاهش چشمگیر داشته است.

اتحادیه اروپا با ترکیه قراردادی بسته است که برمبنای آن از امروز کلیه پناهجویانی که خود را به خاک یونان می‌رسانند و تقاضای پناهندگی نمی‌دهند را به ترکیه بازگرداند. در این قرارداد آمده است که اتحادیه اروپا در قبال هر پناهجویی که به ترکیه بازمی‌گردد یک پناهجوی مستقر در این کشور را بپذیرد.

خبرگزاری آتن گزارش داد که بازگرداندن پناهجویان از امروز با دو کشتی مسافری ترکیه آغاز خواهد شد که نیروهای مرزی اتحادیه اروپا از مقام‌هاي این کشور کرایه کرده‌اند. قرار است این کشتی‌ها پناهجویان را از جزیره لسبوس به ساحل "دیکیلی" در ترکیه منتقل کنند.

خبرگزاری آتن در ادامه بدون ذکر منبع خبری خود نوشت، به این ترتیب قرار است روزانه ۲۵۰ پناهجو به ترکیه بازگردند. مقام‌هاي دولتی یونان اما حاضر نشدند این خبر را تایید یا تکذیب کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روزنامه آکشام به نقل از افکان علا، وزیر کشور ترکیه نوشته است که این کشور از امروز منتظر ۵۰۰ پناهجو از یونان است و پناهجویان افغانی، عراقی و پاکستانی به کشورهای خود بازگردانده خواهند شد.

کد خبر 329393

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha