همشهری آنلاین: رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه تهدید کرد در صورت عدم لغو روادید سفر برای شهروندان این کشور به اروپا، توافق صورت گرفته در مورد بازگرداندن مهاجران به ترکیه اجرا نخواهد شد.

اردوغان خطاب به اروپا: ویزا را لغو نکنید مهاجران را پس نمی​گیریم

به گزارش يورونيوز، رئیس جمهور ترکیه روز سه شنبه تا ۳۰ ژوئن به اتحادیۀ اروپا فرصت داده است که در این مورد تصمیم بگیرد در غیر اینصورت پارلمان ترکیه مانع اجرای این توافق می شود.

اردوغان با بیان این مطلب در نشست جهانی کمک های بشردوستانه در استانبول گفت: «وزاری خارجه و امور مرتبط با اتحادیۀ اروپا این گفت و گوها را ادامه خواهند داد. اگر توافقی در این مورد به دست بیاید چه بهتر، در غیر اینصورت باید ما را ببخشید چرا كه پارلمان ترکیه این توافق به دست آمده [در مورد مهاجران] را تصویب نخواهد کرد.»

لغو ویزای سفر به کشورهای عضو پیمان شنگن برای شهروندان ترکیه و همچنین پرداخت سه میلیارد یورو به این کشور از جمله بندهای توافقی است که میان دولت ترکیه و اتحادیۀ اروپا به امضا رسیده است.

پارلمان اروپا از تصویب طرح لغو ویزا برای شهروندان ترکیه خودداری کرده و اصلاح برخی از قوانین این کشور مانند قانون مبارزه با تروریسم و کاهش فشار بر روزنامه نگاران و رسانه ها در این کشور را برای پذیرش این بند از توافق ضروری دانسته است.

ترکیه در این توافق پذیرفته است که مهاجرانی که بیشتر آنها در حال حاضر در یونان به سر می برند، به این کشور بازگردانده و در اردوگاههای برپا شده در ترکیه مستقر شوند.

به موجب این توافق تنها مهاجرانی که به طور غیرقانونی از مسیر ترکیه خود را به یونان رسانده اند به این کشور بازگردانده می شوند و در قبال هر مهاجری که از یونان به ترکیه پس فرستاده می شود، یک مهاجر سوری یا عراقی ثبت نام شده در اردوگاههای این کشور به اروپا اعزام می شود.

کد خبر 334976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =