همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه انگلیس تصمیم یک کارگروه سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه باید به جولیان آسانژ اجازه داده شود آزادانه سفارتخانه اکوادور را ترک کند و به او باید بابت محرومیت از آزادی غرامت پرداخت شود را مسخره خواند.

julian assange

به گزارش يورو نيوز، جوليان آسانژ که از حدود چهار سال قبل در سفارتخانه اکوادور در لندن پناه گرفته است اعلام کرده بود که اگر این کارگروه سازمان ملل تشخیص دهد که حصر او در سفارتخانه اکوادور غیرقانونی نبوده است، خود را تحویل پلیس بریتانیا می دهد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تصیم هیات سازمان ملل را «مسخره» خوانده است.

بنیانگذار وب سایت ویکی لیکس از بریتانیا و سوئد خواست که به این تصمیم احترام بگذارند و آن را اجرا کنند.

دولت بریتانیا گفته است که حکم کارگروه سازمان ملل از نظر قانونی الزام آور نیست و پلیس لندن گفته است که اگر آقای آسانژ از سفارتخانه اکوادور بیرون بیاید بازداشت خواهد شد تا به سوئد تحویل داده شود.

جولیان آسانژ در یک کنفرانس ویدیویی گفت: «من نظر وزیر امور خارجه بریتانیا را خواندم که در آن به تصمیم سازمان ملل توهین کرده بود و آن را مسخره خوانده بود. تصمیمی که من حتی بعید می دانم آن را یک بار خوانده باشد. این اظهار نظر را دون شان یک وزیر امور خارجه می دانم.»

جولیان آسانژ از بیم استرداد به سوئد درسفارتخانه اکوادور پناه گرفته بود. او در سوئد به دلیل پرونده تجاوز جنسی تحت تعقیب است و نگران است که در نهایت به آمریکا تحویل داده شود.

وب سایت ویکی لیکس که جولیان آسانژ، بنیانگدارش است، هزاران سند محرمانه دولت آمریکا را که بسیاری از آنها را از ماموران اطلاعاتی سازمانهای دولتی این کشور دریافت کرده بود بر روی اینترنت منتشر کرده است.

کد خبر 324046

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha