همشهری آنلاین: رهبران آفریقایی خواستار اصلاح گسترده شورای امنیت سازمان ملل از جمله عضویت دائم دو کشور این قاره پهناور به منظور تقویت نقش نظارتی و تناسب بیشتر این نهاد شدند.

 آفریقا خواستار حضور دائم در شورای امنیت شد

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاری شینهوآ، سران آفریقایی در نشست روز شنبه خود که به ریاست رابرت موگابه رییس دوره ای اتحادیه آفریقا برگزار شد، متفق القول اعلام کردند که اجرای اصلاحات در شورای امنیت سازمان ملل باید بسیار پیش از این صورت می گرفت تا ظرفیت این نهاد برای پاسخگویی موثر به بحران های جهانی تقویت شود.

موگابه در سخنرانی افتتاحیه بیست و ششمین نشست سران اتحادیه آفریقا در اتیوپی گفت: در نشست های اخیرمان در سوازیلند درباره اصلاح شورای امنیت سازمان ملل گفت و گو کردیم و به این نتیجه رسیدیم که دو کرسی دائم این شورا باید به قاره آفریقا اختصاص یابد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز در مراسم افتتاحیه نشست سران آفریقا حضور داشت.

موگابه تاکید کرد که آفریقا در زمینه لزوم اجرای هرچه سریع تر اصلاحات در شورای امنیت با توجه به مختصات در حال تغییر اتفاق نظر دارد.

وی با تاکید بر این نکته که بقای سازمان ملل به رفتار مساوی با همه اعضایش بستگی دارد، افزود: ما در تقاضایمان برای اجرای اصلاحات در شورای امنیت کوتاه نمی آییم.

در حال حاضر قاره آفریقا سه عضو موقت در شورای امنیت سازمان ملل دارد که عبارتند از آنگولا، مصر و سنگال. این سه کشور حق وتو ندارند و در تصمیم های خطیر این نهاد نیز نمی توانند نقش چندانی ایفا کنند.

از نگاه سیاستمداران و نخبگان دیپلماتیک آفریقا این قاره به رغم داشتن بیشترین عضو در سازمان ملل، از نفوذی اندک در این نهاد بین المللی برخوردار است.

کد خبر 323521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار