همشهری‌آنلاین: سازمان ملل آمده می‌گوید سربازان سودان جنوبی از زنان به عنوان برده جنسی استفاده می‌کنند و به غیرنظامیان خارج از پایگاه‌های سازمان ملل نیز حمله می‌کنند.

در گزارش سازمان ملل همچنین آمده است که صدها تن از زنانی که به عنوان"برده جنسی" از آنها استفاده می‌شده، باردار و زیر سن قانونی بودند که توسط سربازان ارتش سودان جنوبی در استان "یونیتی" مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از خبرگزاری پی.تی.آی، تاکنون ده ها هزار تن در سودان جنوبی در پی درگیری‌ها در این کشور کشته شده‌اند؛ درگیری‌هایی که بیش از دو سال است در این کشور آفریقایی شروع شده و در آن نیروهای دولتی جوبا با شبه‌نظامیان مخالف می‌جنگند.

سازمان ملل گزارش داده  خشونت‌های جنسی در استان نفت خیز "یونیتی" انجام مي‌شود و سربازان دولتی سودان جنوبی مسئول بسیاری از این تجاوزهای جنسی هستند.

دست کم 35 زن در سال 2015 توسط سربازان دولتی و در خارج از پایگاه سازمان ملل در این استان مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند. دولت جوبا اين موضوع را رد می‌کند.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است، صدها مورد کشتار بدون محاکمه، ناپدید شدن افراد، تجاوزهاي گروهی، برده‌داری جنسی،‌ سقط جنین تعمدی، به خدمت گرفتن کودک سربازان و حمله‌ عمدی و تبعیض‌آمیز علیه غیر نظامیان در سودان جنوبی حین ورود به روستاها در مناطق درگیر توسط تمامی طرف‌های درگیر در این جنگ داخلی، گزارش شده است.

زید رعد الحسین، رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل در گزارش خود آورده است: تجاوز گسترده، برده‌داری جنسی، استفاده از کودک سربازان و قتل عام و اعدام های بدون محاکمه از جمله خشونت های اعلام شده در سودان جنوبی است و این درحالی‌ست که این کشور به شدت با ناآرامی ها و درگیری و فقر دست و پنجه نرم می‌کند.

سودان جنوبی که در سال 2009 از سودان جدا شده از آن زمان تاکنون با درگیری و خشونت‌های بیشماری روبه‌رو است و تنها بخش‌های محدودی از این کشور از درگیری‌ و تنش‌های مسلحانه در امان مانده است.

همچنین در این گزارش آمده است که اکثر مواردی که کودکان به خدمت گرفته شده‌اند از سوی مخالفان بوده است.

درهمین حال، نماینده ویژه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در هیات سازمان ملل در سودان جنوبی گفته که چنین رخدادهایی در این کشور آفریقایی باعث به خطر افتادن روند صلح می شود.

کد خبر 322499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =