مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۲:۰۰
۰ نفر

روزنامه الوطن چاپ سوریه روز گذشته در گزارشی از اجرای توافقنامه‌ عقب‌نشینی ۲گروه تروریستی داعش و جبهه النصره از جنوب دمشق طی حدود ۴۸ساعت آینده خبر داد.

خروج گروه‌های تروریستی از جنوب دمشق بخشی از طرح دولت سوریه برای پاکسازی منطقه اطراف پایتخت است.

منابع آگاه در گفت‌وگو با اين روزنامه اعلام كرده‌اند كه با اجرايي شدن اين توافق عناصر جبهه النصره و داعش از اردوگاه يرموك و شهر الحجرالاسود در 4كيلومتري جنوب دمشق و 10كيلومتري غرب حرم حضرت زينب(س) خارج مي‌شوند.براساس توافقي كه با ميانجيگري سازمان ملل با دولت سوريه صورت گرفت مقام‌هاي دمشق موافقت كرده‌اند با ايجاد كانالي امن نيروهاي اين دو گروه تروريستي حومه دمشق را ترك كنند.

اين مسئله با هدف خالي‌كردن منطقه اطراف پايتخت سوريه از گروه‌هاي تروريستي صورت مي‌گيرد. پيش از اين خروج نيروهاي داعش و جبهه النصره يك‌بار تا مرز اجرايي شدن پيش رفته بود اما به‌خاطر كشته شدن «زهران علوش» سركرده گروه تروريستي «جيش‌الاسلام» اين كار متوقف شد. جزئيات زيادي از خروج نيروهاي گروه‌هاي تروريستي منتشر نشده است. شينهوا گزارش داده كه «گروهي از شبه‌نظاميان محلي» جاي نيروهايي كه خارج مي‌شوند را پر‌مي‌كنند. برخي منابع هم اعلام كرده‌اند كه گروه‌هاي فلسطيني آماده‌اند تا اين خلأ را پر كنند.

هنوز به‌صورت دقيق مشخص نيست عناصر اين دو گروه تروريستي پس از خروج از جنوب دمشق به كجا مي‌روند اما به‌احتمال زياد آنها راهي ادلب و رقه(مراكز جبهه النصره و داعش) خواهند شد. تاكنون چندين توافق اينچنيني با موافقت دولت سوريه در مناطق مختلف سوريه اجرا شده است. خروج گروه‌هاي تروريستي از مناطق تعيين شده قدم‌هايي براي پيشرفت مذاكرات صلحي است كه قرار است به‌زودي در ژنو برگزار شود.

دولت سوريه اعلام كرده در اين مذاكرات تنها به گفت‌وگو با مخالفان و نه گروه‌هاي تروريستي مي‌پردازد. از بيش از يك‌سال قبل در شهرهاي يلدا، ببيلا و بيت سحم توافقنامه‌هاي آشتي ملي ميان طرف‌هاي مربوطه و افراد مسلح به امضا رسيده است. روزنامه الوطن در گزارش روز گذشته خود اعلام كرده كه ورود افراد مسلح به شهر الحجر‌الاسود و اردوگاه يرموك از شهرهاي يلدا، ببيلا و بيت سحم هرگز بر تلاش‌هاي دولت دمشق براي كنترل دوباره منطقه و بازگرداندن ساكنان بومي آن تأثيري نخواهد گذاشت. ارتش سوريه طي هفته‌هاي گذشته پيشرفت‌هاي مهمي در مقابل گروه‌هاي تروريستي داشته است.

  • پيشروي‌هاي ارتش سوريه در ديرالزور

ارتش سوريه در ادامه پيشروي‌هاي خود توانسته است كنترل تپه مسكوني الرواد و تپه الاذاعه و اطراف آن و بخش‌هايي از روستاي البغيليه را به‌دست بگيرد. استاندار ديرالزور اعلام كرده كه ارتش سوريه به‌زودي خواهد توانست البغيليه را به‌طور كامل آزاد و از نيروهاي داعش پاكسازي كند. ارتش سوريه همچنين پيشروي‌‌هاي جديدي در حومه شمالي لاذقيه داشته و كنترل شهرك المريج و ارتفاعاتي را در دست گرفته است.

در حال حاضر نيروهاي سوري تلاش مي‌كنند تا كنترل تمامي ارتفاعات مشرف بر دشت استراتژيك الغاب و جسر‌الشغور را در دست بگيرند.اين در حالي است گزارش‌ها نشان مي‌دهد جنگنده‌هاي ارتش سوريه كاروان كمك‌هايي را كه از تركيه در راه رسيدن به گروه‌هاي مسلح در شمال حلب بود، هدف قرار داده‌اند. در حملات جنگنده‌هاي ارتش سوريه به مقر جبهه النصره و احرار‌الشام در حومه شمالي حلب نيز 20فرد مسلح كشته شدند.

  • شليك 3 راكت به خاك تركيه

به‌دنبال برخورد يك راكت شليك‌شده از خاك سوريه به مدرسه‌اي واقع در استان كيليس، يكي از كاركنان زن اين مدرسه كشته شده و يك دانش‌آموز نيز زخمي شد. دفتر فرماندار كيليس در بيانيه‌اي اعلام كرد، دانش‌آموز زخمي شده در اين حمله به بيمارستان منتقل شده و همچنين گزارش شده كه علاوه بر اين راكت 2راكت يا گلوله خمپاره نيز كه آنها هم گمان مي‌رود از خاك سوريه شليك شده باشند، به يك زمين خالي در مجاورت اين مدرسه اصابت كردند.

کد خبر 322053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار