همشهری آنلاین: دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام اولین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ وفضای مجازی را ۳۰ دی‌ ۹۴ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزار می‌کند.

دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام مستقر در دانشگاه تهران، اولین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت: فرهنگ و فضای مجازی را با هدف بررسی عوامل مختلف مرتبط با حوزه فرهنگ و فضای مجازی به ویژه فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی کشورهای اسلامی در تاریخ۳۰ دی‌ ۹۴ در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران برگزارمی کند.

در این همایش که با همکاری مشترک دانشگاه تهران، کرسی فرهنگ و فضای مجازی: دو فضایی شدن جهان، یونسکو و مرکز پژوهشی سیاست‌های فضای مجازی دانشکده‌ مطالعات‌ جهان دانشگاه تهران انجام می گیرد، اندیشمندانی از کشورهای مختلف به ویژه از کشورهای اسلامی حضور دارند.

پوستر

با توجه به ضرورت و اهمیت مباحث مربوط به فضای مجازی و سبک زندگی سالم، یکی از مهم‌ترین اهداف نشست، تبیین نظریه‌ها، مفاهیم، مسائل وراه حل‌های مرتبط با فرهنگ و فضای مجازی در جهت تغییر در سبک زندگی سالم در پرتو دو فضایی شدن مسیر زندگی و همچنین تدوین گزارش توصیفی وسیاستی برای ظرفیت‌ها و مسائل مرتبط با فرهنگ وفضای مجازی برای مسئولین وسیاستگذاران کشور می‌باشد.

مهم‌ترین موضوعات و محورهای مورد بحث در نشست عبارت از رسانه‌های اجتماعی وتغییر و تحولات جدید در کشورهای اسلامی، دو فضایی شدن سبک زندگی و چالش‌های مرتبط با سلامت انسان، محیط زیست و ارتباطات اجتماعی، فضای مجازی، سبک زندگی وچالش‌های اجتماعی و اخلاقی در روابط دوستی و خانوادگی، توسعه اینترنت و فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی، شکاف دیجیتال وسواد رسانه‌ای در کشورهای اسلامی و فرهنگ سایبری و تغییرات درنحوه تعامل بین فردی وبین فرهنگی افراد بایکدیگر در فضای مجازی می باشند.

از جمله سخنرانان این نشست، پروفسور اندرو فینبرگ، استاد دانشگاه سیمون فریزر کانادا به عنوان سخنران کلیدی است. همچنین اساتید برجسته ای چون پروفسور سلمان سید، پروفسور جان اندرسون، دکتر محمد النواوی، دکتر سحر خمیس و دکتر مزمل حسین در این نشست به بیان نظرات خود خواهند پرداخت.

علاوه بر پروفسور سعید رضا عاملی، دبیر همایش، اساتید برجسته داخلی از جمله پروفسور محسنیان راد، دکتر مسعود کوثری، دکتر مصطفی تقوی، دکتر سید حسن حسینی و دکتر یونس شکرخواه به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.

قابل ذکر است که این همایش با حمایت مرکز ملی فضای مجازی، پژوهشگاه ارتباطات و اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز مطالعات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود.

همچنین گفتنی است که این نشست از سلسله نشست های سبک زندگی و سلامت می‌باشد که موضوع کلیدی اولین همایش فرهنگ و فضای مجازی است.

نشست دوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: آب، توسعه پایدار و زندگی سالم در اسفند ماه 1394و نشست سوم با عنوان سبک زندگی و سلامت: تهدیدهای جهانی خاک در اردیبهشت ماه 1395 در دانشگاه تهران برگزار می‌شوند.

قابل ذکر است دبیرخانه پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام در سال 1371 به پیشنهاد ˈمحمدعبدالسلامˈ اولین دانشمند مسلمان که جایزه نوبل فیزیک رادریافت کرد، در دانشگاه تهران تاسیس شد.

شبكه دانشمندان جهان اسلام براي همكاري علمي و ارتباط بين دانشمندان مسلمان (ايراني و غير ايراني) در دانشگاه تهران تشكيل شده است. از اهداف اين شبكه ارتقاء علم و فناوري در ايران و ساير كشورهاي اسلامي است. از تمامی علاقه مندان برا ی شرکت در این همایش دعوت به عمل می‌آید.

کد خبر 321772

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha