پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: در آخرین مورد از حوادث غم انگیزی که در جریان سفر دریایی پناهجویان قایق سوار به اروپا روی می‌دهد، هشت عضو یک خانواده پناهجوی سوری در آب‌های یونان غرق شدند.

refugees

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مقامات یونانی گفتند که روز گذشته، یک قایق حامل حدود پنجاه پناهجو که از ترکیه عازم سواحل این کشور بودند در شرق دریای اژه غرق شد و دوازده سرنشین آن، از جمله هفت کودک، جان خود را از دست دادند. دوازده تن دیگر از سرنشینان این قایق هنوز ناپدید هستند و بقیه نجات یافته‌اند.

کشتی‌های گارد ساحلی و نیروی دریایی یونان، یک فروند هلی‌کوپتر و کشتی نجات متعلق به سازمان مرزبانی اتحادیه اروپا برای یافتن ناپدیدشدگان همچنان به جستجو در سواحل جزیره فارماکونیسی یونان ادامه می‌دهند.

گارد ساحلی یونان گفته است که هنگام وقوع این حادثه، دریا آرام بود اما به گفته سرنشینانی که نجات یافته‌اند، قایق کوتاه مدتی پس از ترک سواحل ترکیه به مقصد یونان، دچار مشکل شد و نفوذ آب به داخل قایق، آن را سرانجام غرق کرد.

این قایق از جمله حامل یک خانواده سوری بود که با گریختن از جنگ داخلی آن کشور، امیدوار بودند بتوانند در کشورهای اروپایی پناهندگی بگیرند. مادر این خانواده و هفت فرزندش در این حادثه جان خود را از دست دادند.

پدر خانواده به بی‌بی‌سی گفته است که آنان از مناطق تحت تسلط گروه داعش گریخته بودند. او قاچاقچیان انسان را مسئول مرگ اعضای خانواده‌اش دانسته و به کسانی که درصدد هستند از همین طریق عازم اروپا شوند توصیه کرده است دست به چنین اقدامی نزنند. این شهروند سوری گفته است که ماندن در سوریه، با وجود جنگ داخلی، بر قبول خطرات و مصائب چنین سفری ترجیح دارد.

روز گذشته، کمیساریای پناهندگان سازمان ملل گفت که یونان دروازه ورود اکثر پناهجویان به کشورهای اتحادیه اروپاست و در سال جاری، بیش از هفتصد و هفتاد هزار پناهجو وارد این کشور شده‌اند. بسیاری از آنان با قایق از سواحل ترکیه عازم یونان می‌شوند که با خطرات قابل توجهی همراه است. به گفته سازمان ملل، در سال جاری، دویست پناهجو در نتیجه غرق قایق‌های حامل آنان جان خود را از دست دادند و بیش از ١٢٠ نفر دیگر همچنان "ناپدید" محسوب می‌شوند.

اکثر پناهجویان مایل نیستند در یونان، که با دشواری اقتصادی مواجه است، اقامت کنند و پس از ورود به این کشور عازم مرز با مقدونیه می‌شوند تا با عبور از کشورهای حوزه بالکان، خود را به کشورهای مرفه‌تر اروپای غربی و شمالی برسانند.

برخی از کشورهای واقع در مسیر حرکت پناهجویان، تنها به شهروندان سوری، افغان و عراقی اجازه عبور می‌دهند و از ورود بقیه که آنان را "مهاجران اقتصادی" می‌دانند، جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب، هزاران تن از شهروندان کشورهای دیگر در داخل یونان در کنار مرز به سر می‌برند و بین این افراد و ماموران پلیس یونان گاه درگیری‌هایی هم روی می‌دهد.

روز گذشته، بیش از سیصد مامور پلیس یونان برای دور کردن پناهجویان از منطقه مرزی وارد عمل شدند که بین آنان و این افراد درگیری روی داد. شماری از این پناهجویان از ایران هستند.

کد خبر 316670

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha