همشهری آنلاین: تنش میان عراق و ترکیه بالا گرفته است. نخست وزیر عراق مهلت یک روزه‌ برای خروج نیروهای ترکیه از این کشور تعیین کرد اما آنکارا اعلام داشت به مرزها باز نمی‌گردد.

موصل

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری شفق نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در دیدار با جمعی از اهالی و مسئولان استان بصره با تکذیب ادعاهای ترکیه مبنی بر آگاهی عراق از ورود نیروهای این کشور به خاک موصل گفت: دولت عراق هیچ اطلاعی از هرگونه توافق برای ورود نیروهای ترکیه به موصل نداشته و ادعاها دراین باره صحت ندارد و دروغین است.

وی بار دیگر ترکیه را تهدید کرد و گفت: ما 48 ساعت به ترکیه مهلت دادیم که نیروهای خود را از کشور ما خارج کند و اکنون تنها 24 ساعت باقی مانده است. ما از ترکیه می‌خواهیم که فورا نیروهای خود را از خاک عراق خارج کند.

العبادی گفت: ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق مسئله‌ای است که ما با آن مخالفیم چراکه بدون اطلاع یا موافقت دولت عراق صورت گرفته است.

وی گفت: ما به حمایت بیشتر جامعه جهانی در مسلح کردن و آموزش نیروهای عراقی و حملات هوایی نیاز داریم؛ چراکه داعش با آزادی کامل در مرزهای عراق و سوریه رفت و آمد می‌کند در نتیجه ما برای از بین بردن این گروه نیاز به چنین کمک‌هایی داریم.

  • دستور العبادی به نیروی هوایی برای آمادگی در دفاع از عراق

در همین حال، شبکه المیادین به نقل از یک منبع مسئول در دفتر نخست وزیر عراق اعلام کرد که العبادی به نیروی هوایی دستور داده که برای دفاع از وطن آماده باشند.

به گفته این منبع، همزمان با پایان ضرب‌الاجل عراق به ترکیه، العبادی با جمعی از فرماندهان نیروی هوایی این کشور دیدار و دستور داده که آماده دفاع از وطن و حاکمیت کشور باشند.

این موضع العبادی درحالی اتخاذ شده که هنوز ترکیه نیروهای خود را از عراق خارج نکرده است. بغداد حتی تهدید کرده که در صورت عدم خروج نیروهای ترکیه‌ای به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

نیروهای مردمی عراق نیز تهدید کرده‌اند که هرگونه نیروی خارجی چه ترکیه‌ای و چه آمریکایی‌ را هدف قرار خواهند داد.

  • پافشاری ترکیه برای باقی ماندن نیروهایش در موصل

در مقابل یک مسئول ترکیه‌ای اعلام کرد که به رغم ضرب الاجل دولت عراق، کشورش قصد ندارد نیروهای خود را از اطراف موصل خارج کند.

وی گفت: ما پیش‌بینی می‌کنیم که این نیروها همچنان در عراق باقی بمانند. این به گفت‌وگوهای ما بستگی دارد اما کاملا واضح است که ما از طریق افسرانمان در میدان و درخواست‌های مختلف گروه‌ها در آنجا و مذاکراتمان با دولت بغداد و اقلیم کردستان می‌دانیم که این نیروها در آنجا باقی خواهند ماند.

کد خبر 316495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار