سه‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: دانشمندان موفق به پرورش گوجه فرنگی‌های غول پیکری شده‌اند که نه با استفاده از مهندسی ژنتیک بلکه با بهره‌گیری از دانش نانو به دست آمده‌اند.

پرورش گوجه‌فرنگی غول‌پیکر با فناوری نانو

به گزارش مهر، یکی از آرزوهای بشر در عصر حاضر کشت و پرورش اقلام مختلف کشاورزی در مقیاس کلان بوده تا بدین ترتیب نیاز میلیون‌ها انسان گرسنه برطرف شود. در این راستا نگرشی نیز شکل گرفته که طی آن برخی محصولات کشاورزی نظیر سبزیجات و صیفی‌جات با اندازه‌ای فراتر از آنچه که همواره دیده می‌شود، پرورش داده شود.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لویز آمریکا گام بلندی به سوی این هدف برداشته و این بار نه با استفاده از مهندسی ژنتیکی بلکه با بهره‌گیری از تازه‌ترین دستاوردهای فناوری نانو گوجه فرنگی‌هایی پرورش داده‌اند که در مقایسه با نمونه‌های معمولی تا ۸۲ درصد بزرگ‌تر هستند.

ویژگی مهم دیگر این نوآوری در این است که گوجه فرنگی‌های جدید حاوی مقادیر بیش‌تری از آنتی اکسیدان‌ها هستند. این ترکیبات به عنوان عامل ضدسرطانی یاد می‌شوند.

دانشمندان این دانشگاه از نانوذرات دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی برای افزایش ظرفیت بوته این گیاه جهت جذب نور و مواد مغذی بیش‌تری از طریق ریشه‌ها استفاده کرده‌اند. اکسید تیتانیوم محتوی کلروفیل را در برگ‌های گیاه افزایش می‌دهد تا بدین ترتیب عمل فتوسنتز تقویت شود. در عین حال عنصر روی شرایط بهتری را برای عملکرد هرچه بهتر آنزیم‌ها در ساختار درونی گیاه ایجاد می‌کند.

موفقیت به دست آمده دانشمندان را بر آن داشته تا استفاده از ۱۷ عنصر دیگر را در قالب فناوری نانو جهت رشد هرچه بهتر گیاهان و باروری مؤثرتر آنها مورد مطالعه قرار دهند.

کد خبر 313326

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha