على مولوى: بیست و نهمین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، امسال در اولین سال تفکیک رده‌ی سنی خود با عنوان بیست و نهمین جشنواره‌ی بین‌المللی نوجوانان ایران در شهر همدان برگزار شد.

پایان پرواز پروانه‌ها

هرچند که جشنواره‌ی امسال، حال و هوای سال‌های قبل را نداشت و خیلی از بخش‌های رقابتی جشنواره، نشست‌ها و برنامه‌های جنبی برگزار نشد و شهر همدان حال و هوای جشنواره را به‌خود نگرفته بود، اما به‌هرحال، نوجوان‌های بسیاری از سراسر ایران میهمان اولین‌ دوره‌ی المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران بودند و همین کمی به نوجوانانه‌شدن فضای جشنواره کمک کرده بود.

اما مراسم پاياني جشنواره، در ساعت هفت شب برگزار شد. دكور مراسم با تصویرهای دیجیتال و رنگارنگ و زمینه‌های طراحی‌شده، پر از ایده و فكر‌های خلاقانه بود، اما كيفيت مراسم پاياني با طولاني‌شدن بسیار زیاد و تأخيرهاي پياپي از دست رفت. با این‌که از اواسط برنامه و پایان سخنرانی‌های مسئولان، بخش‌های رقابتی جشنواره با سرعت بسیاری اعلام شد و برگزیدگان روی صحنه آمدند و جایزه‌های خود را دریافت کردند، اما اختتامیه‌ی جشنواره نزدیک به چهارساعت طول کشید. ما اهالي رسانه از صميم قلب آرزو مي‌كنيم كه در دوره‌هاي بعد، اين مشكلات برطرف شود و این جشنواره که مهم‌ترین جشنواره‌ی سینمایی مخاطبان کودکان و نوجوان ایران است، هرسال بهتر از سال قبل و با كيفتي قابل قبول‌تر برگزار شود.

* * *

در اين بخش مي‌توانيد فهرست كامل برگزيدگان اين دوره‌ي جشنواره را بخوانيد:

 

مسابقه‌ي سينماي ايران:

بخش فیلم‌نامه‌‌نویسی:

* لوح تقدير بهترين فيلم‌نامه، نازنين اسماعيل‌پور و نياز اسماعيل‌پور (گيس‌مرواري و كاكل‌زري)، مجيد شهبازي (با همه‌ي كودكي‌اش) و علي مينايي (گولزن‌ها)

 

بخش پویانمایی کوتاه و نیمه‌بلند:

* گواهي افتخار بهترين كارگرداني پويانمايي كوتاه و نيمه‌بلند، مهرداد شيخان (زندگي مورچه‌ها) و شيوا حسين‌پور (سه‌تار)

* پروانه‌ي زرين بهترين فيلم‌نامه‌ي پويانمايي كوتاه و نيمه‌بلند، سياوش خدايي (صفحه‌ي خالي)

* پروانه‌ي زرين بهترين كارگرداني پويانمايي كوتاه و نيمه‌بلند، محمد زارع و شلاله خيري (دختر آت و ‌آشغالي)

* پروانه‌ي زرين بهترين پويانمايي كوتاه و نيمه‌بلند، جعفر خدايي و مركز گسترش مستند و سينماي تجربي (صفحه‌ي خالي)

 

بخش فيلم‌هاي کوتاه و نیمه‌بلند:

* پروانه‌ي زرين بهترين فيلم‌نامه‌ي فیلم كوتاه و نيمه‌بلند، جلال ساعدپناه (آب‌يخ)

* پروانه‌ي زرين بهترين كارگرداني فيلم كوتاه و نيمه‌بلند، بهزاد آزادي (كشتارگاه)

 

بخش فیلم‌های بلند:

* پروانه‌ي زرين بهترين دستاورد فني و هنري مسابقه‌ي سينماي ايران، جواد رمضاني (پينوكيو، عاموسردار و ریيسعلي)

* پروانه‌ي سيمين بهترين بازيگر زن  مسابقه‌ي سينماي ايران، نسرين مرادي (سويوق)

* پروانه‌ي سيمين بهترين بازيگر نوجوان مسابقه‌ي سينماي ايران، مجيد دريس (گمیچي)

* پروانه‌ي زرين بهترين فيلم‌نامه‌ي مسابقه‌ي سينماي ايران، سيدرضا صافي و مريم رنجبر (پينوكيو، عاموسردار و ریيسعلي)

* پروانه‌ي زرين بهترين كارگرداني مسابقه‌ي سينماي ايران، بهرام حاج‌ابول‌لو [ارك] و بهمن حاج‌ابول‌لو [ارك] (سويوق)

* پروانه‌‌ي زرين ويژه‌ي هيئت داوران مسابقه‌ي سينماي ايران، بهرام حاج‌ابول‌لو [ارك] و بهمن حاج‌ابول‌لو [ارك] (سويوق)

* پروانه‌ي زرين هيئت داوران نوجوان همدان، امير پوركيان (دريا و ماهي پرنده)

* پروانه‌ي بهترين فيلم مسابقه‌ي سينماي ايران، ناصر عنصري (پينوكيو، عاموسردار و ریيسعلي)

 

مسابقه‌ي سينماي بين‌الملل:

بخش پویانمایی کوتاه، نیمه‌بلند و بلند (آرای داوران نوجوان بین‌الملل):

* پروانه‌ي زرین بهترین پویانمایی کوتاه و نیمه‌بلند مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، گابریل اسوریو از شیلی (داستان خرس)

* پروانه‌ی زرین بهترین پویانمایی بلند مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، تیتا تسلر و فرناندا کاروالو از برزیل (پسر و جهان)

 

بخش فیلم‌های کوتاه، نیمه‌بلند و بلند:

* پروانه‌ی زرین بهترین فیلم کوتاه و نیمه‌بلند مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، جلال ساعد‌پناه از ایران (آب یخ)

* پروانه‌ی زرین بهترین فیلم‌نامه‌ی فیلم مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، الکساندر کالپیلوفسکی و الکسی بروداکف از روسیه (بهت قول می‌دم)

* پروانه‌ی زرین بهترین کارگردانی مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، مجید اسماعیلی‌پارسا از ایران (گمیچی)

* پروانه‌ی زرین ویژه‌ی هیئت‌داوران مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، کوتو تاکاییش‌ویلی از گرجستان (همبرگر)

* پروانه‌ی زرین بهترین فیلم مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل، جواد قلي‌زاده از ایران (گمیچی)

 

فیلم برگزیده‌ی هیئت داوران سیفژ (مرکز جهانی فیلم‌سازی برای کودکان و نوجوانان):

*‌ مجید اسماعیلی پارسا از ایران براي كارگرداني فيلم «گمیچی»

 

مسابقه‌ي المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران:

* گواهي افتخار ويژه‌ي شهيد بهنام محمدی (جایزه‌ي ویژه‌ي دبیر جشنواره)، ميلاد جعفري (درخشش)

* گواهي افتخار جايزه‌ي ويژه‌ي دبير جشنواره به‌خاطر توجه به حادثه‌ي منا، دنيا كرم‌زاده (به‌دنبال زندگي)

* گواهی افتخار بهترین فیلم، رضا سلیمانی‌فرد از لرستان (نقاشی‌ها حرف می‌زنن)، پریزاد احمدی از آذربایجان‌غربی (مترسک)، امیرحسین موسوی از اردبیل (قاب خالی)، زهرا حیدری از هرمزگان (انسانی که می‌خواهد) و اسمر حسنی از زنجان (عکس)

* گواهی افتخار ویژه‌ی هیئت‌داوران، مصطفی حامی‌خواه از همدان (سفیدسیاه)، شقایق ورشوچی ازهمدان (زندگی من)، پردیس پاکباز از کهگیلویه و بویراحمد (سینمایی که بود)، مصطفی عشرتی از گلستان (همین‌جوری خوبه)، آناهیتا یزدان‌شناس از بوشهر (قفس‌ها را من می‌خرم)، حسین‌ زینلی‌پور از کرمان (هشدار)، فریماه سیفی از کرمانشاه (سایه‌روشن) و سیدحمیدرضا مجتهدزاده و محمدحامد اسدی از خراسان رضوی (من هم می‌میرم... اما)

 

مسابقه‌ي المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان بین‌الملل (آرای داوران نوجوان بین‌الملل):

* گواهی افتخار بهترین فیلم، ریحانه حسن‌پور از کهگیلویه و بویراحمد (سلفی)، صاحبه خدمتگذار و فاطمه خدمتگذار از گیلان (آدم‌های سر به زیر)، کیانوش غلامی از کرمان (حس)، فاطمه‌سادات حسینی‌فر از قم (دِیر) و کسری هدایت‌نیا از مرکزی (کنتور)

همشهرى، دوچرخه‌ى‌ شماره‌ى ۸۰۶

عکس یادگاری پایانی داوران و فیلم‌سازان نوجوان/ عكس‌ها: محمد پورصادقي

کد خبر 309786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار