همشهری آنلاین- مهدی تهرانی: کمدی ایستاده در معنا و مفهوم در جا به عنوان یک نمایش یا شو رده بندی می‌شود. استندآپ کمدی (Stand-Up Comedy) در حال حاضر در جهان یکی از پرطرفداران‌ترین گونه‌های نمایشی به شمار می‌آید.

stand up comedy

اگر علاقمند به تئاتر باشيد؛ مي‌دانيد كه مهمترين وجه تمايز اين گونه هنري با ديگر مديوم‌هاي نمايشي؛ نقش بي‌واسطه بازيگر با تماشاگر است. در يك جمله؛ اگر حضور بازيگر در صحنه نمايش داراي سه ديوار چپ؛ راست و پشت باشد ديوار مجازي چهارم همانا مواجهه تماشاگر با بازيگر است.

در كمدي استند آپ ديوار چهارم همينگونه است و در حقيقت وجود خارجي ندارد و بازيگر و يا كمدين بدون واسطه به اجراي برنامه مي‌پردازد. اين اجرا مي‌تواند در فضاي باز؛ تماشاخانه؛ تلويزيون و حتي راديو برگزار شود.

مفهوم و محتوي كمدي ايستاده نيز بيان لطايف و جملات طنز اما در قالب مشكلات اجتماعي؛ خانوادگي و مسائل فراگير است. به ياد داشته باشيد در استندآپ كمدي هجو مركزيت دارد اما پاكي و سرند شدن جملات و رفتار حرف اصلي است.

در واقع در استند آپ كمدي؛ بازيگر با ذكر خاطراتي يا به صورت في‌البداهه و يا از قبل تمرين شده؛ فضايي مفرح براي تماشاگران بوجود مي‌آورد كه موضوعات مطرح شده عمدتا مابه ازاي اجتماعي نيز دارند.

اصل اساسي در موفقيت يك استندآپ كمدي موجه بودن آنچه است كه اجرا مي‌شود. كمدين بايد تمام همتش را مصروف اين مهم كند كه آنچه مي‌گويد مقبول تماشاگر و خوشايند او باشد و در انتقال آرامش به او بكوشد.

تاريخچه استدآپ كمدي اگرچه از يونان شروع شده اما در انگلستان اين سبك شكوفا مي‌شود. تئاترهاي محلي لندن و منچستر از اصلي‌ترين مكان‌هايي به شمار مي‌آيند كه در آنها در طي قرن هجدهم ميلادي كمدي ايستاده اجرا مي‌شده است. تاريخ مكتوب استندآپ كمدي در آمريكا نيز در طي قرن بيستم و در دهه سي بيشتر به چشم مي‌آيد.

كمدين‌هاي اين گونه‌ي نمايشي عمدتا به ديگر مديوم‌هاي نمايشي نظير سينما و تلويزيون و راديو نيز گرايش پيدا مي‌كنند. بسياري از بهترين بازيگران سينماي كمدي در طي سالهاي 50 و 60 مانند باب هوپ؛ جك لمون و والتر ماتئو قبل از درخشش در سينما؛ از قابل ترين كمدين‌هاي سبك كمدي ايستاده بودند. در دهه‌هاي اخير نيز رابين ويليامز و جيم كري در اين رابطه قابل ذكرند.

کد خبر 308183

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار