همشهری آنلاین: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که گرم شدن آب و هوا موجب ذوب شدن یخ‌های دریای قطب شمال و افزایش انتشار گاز متان شده است.

تغییر وضعیت آب و هوا و افزایش انتشار گاز متان با ذوب یخ‌های قطب شمال

به گزارش ایرنا، محققان سوئدی می‌گویند: تغییر وضعیت آب و هوا، قطب شمال را گرفتار یک چرخه معیوب - گرم شدن و ذوب شدن، ذوب شدن و گرم شدن- کرده است.

براساس این مطالعه جدید که در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است، ذوب شدن یخ آب دریا در قطب شمال با افزایش انتشار گاز متان ارتباط دارد.

در این مطالعه آمده است که یخ دریا مانند بازتاب‌دهنده شیشه جلو خودرو، اشعه‌های گرم نور خورشید را منحرف می‌سازد.

زمانی که یخ ذوب می‌شود، آب‌های سطحی اقیانوس قطب شمال گرمای بیش‌تری را جذب می‌کند، دمای هوا را در این منطقه افزایش می‌دهد و میکروارگانیسم‌ها را در توندرا قطبی که گاز متان منتشر می‌کنند، تقویت می‌کند.

متان که گاز گلخانه‌ای اثرگذارتری در قیاس با دی اکسید کربن است- به نوبه خود موجب تشدید تغییرات آب و هوا و گرم شدن جو می‌شود.

این چرخه معیوب به واسطه گرمایش وضعیت اقلیمی که ذوب شدن بیشتر یخ دریا را در پی دارد، تکرار می‌شود و در نتیجه گاز متان بیشتری را منتشر می‌کند.

هر سال لایه‌های یخ دریای قطب شمال نازک‌تر می‌شوند و همین امر ذوب آن را در فصل تابستان تسهیل می‌کند.

به گفته محققان، زوال یخ دریا در قطب شمال از ملموس ترین پیامدهای تغییر آب و هوا است و تاثیر فوق العاده‌ای در وضعیت آب و هوای این منطقه دارد.

از دهه 1990، یخ دریا در قطب شمال با سرعت فوق‌العاده‌ای، حدود 14 درصد در هر دهه، از بین رفته است.

گمان می‌رود با کاهش بیشتر یخ دریا، سیر صعودی افزایش دما در قطب شمال و نیز انتشار گاز متان از تالاب‌های شمالی ادامه یابد.

کد خبر 307748

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha