همشهری آنلاین: دانشمندان هشدار دادند در پی ادامه گرمایش زمین، منطقه شاخ آفریقا با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال خشک‌تر شدن است.

شاخ آفریقا خشک می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر، منطقه شاخ آفریقا شامل کشورهای سومالی، اتیوپی، اریتره، کنیا و اوگاندا می‌شود و به واسطه موقعیت استراتژیکی که در نقشه جهانی دارد، همواره مورد توجه کارشناسان قرار داشته است.

اکنون دانشمندان هشدار می‌دهند، برخلاف مدل‌های آب و هوایی که پیشتر ارایه شده بود، خبری از بارش‌های جوی نبوده و بسیاری از سرزمین‌های این منطقه در سراشیبی خشکسالی شدید قرار گرفته‌اند.

دانشمندان دانشگاه‌های آریزونا و کلمبیا در این بررسی به سراغ نمونه‌برداری‌هایی از خلیج عدن واقع در حاشیه شمالی شاخ آفریقا رفته و پس از بررسی دقیق آنها متوجه شدند که این منطقه طی یک قرن گذشته با سرعت عجیبی در حال خشک شدن بوده است.

این دانشمندان مطمئن شده‌اند که خشک شدن سریع شاخ آفریقا به واسطه اثرات شوم گرمایش زمین و افزایش حجم گازهای گلخانه‌ای صورت گرفته است.

نکته نگران‌کننده‌تر این است که به گفته دانشمندان، این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

بر اساس پیش‌بینی محتمل دانشمندان، در صورتی که این منطقه از جهان به طور کامل خشک شود امنیت غذایی و کشاورزی آن در معرض نابودی قرار خواهد گرفت.

پیش‌بینی دانشمندان نشان می‌دهد در حالی که بسیاری از مردم این منطقه تصور می‌کنند در آینده بارش‌های شدیدی روی خواهد داد و شاخ آفریقا به منطقه‌ای سرسبز تبدیل خواهد شد اما واقعیت کاملا در نقطه مقابل قرار دارد.

کد خبر 310101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار