همشهری آنلاین: اداره هواشناسی انگلیس می‌گوید که دمای زمین امسال نسبت به عصر ما قبل صنعتی بیش از یک درجه افزایش خواهد یافت.

امسال هوا یک درجه گرمتر خواهد بود

به گزارش ایرنا، در واقع ارقام مربوط به ژانویه تا سپتامبر امسال 1.02 درجه سانتی‌گراد بالاتر از میانگین دما در فاصله سال‌های 1850 تا 1900 بوده است. اگر پیش‌بینی‌ها درست از آب درآید، 2015 اولین سالی خواهد بود که میانگین از این آستانه می‌گذرد.

پس از آن جهان در نیمه راه رسیدن به دمایی دو درجه بالاتر از میانگین دوران ماقبل صنعتی خواهد بود، که مصادف با گشایش درها به روی آب و هوای خطرناک است.

محققان در مورد میانگین واقعی دمای زمین در دهه 1750 زمانی که عصر صنعتی شروع شد و سوخت‌های فسیلی استفاده گسترده پیدا کردند، دچار سردرگمی هستند. در نتیجه سنجش دقیق افزایش دمای زمین از آن زمان تاکنون دشوار است.

برای حل این مشکل، اداره هواشناسی انگلیس میانگین دمای ثبت شده میان 1850 و 1900 را ملاک قرار می‌دهد و می‌گوید این کار بر دقت تحلیل آن می‌افزاید.

تازه‌ترین اطلاعات مربوط به دما حاصل مجموعه داده‌هایی است که این اداره و واحد تحقیقات آب و هوایی در دانشگاه ایست انگلیا مشترکا جمع‌آوری می‌کنند.

این داده‌ها نشان داد که در 9 ماه اول سال، میانگین دمای جهانی از یک درجه نسبت به آن دوران فراتر رفته و به 1.02 رسیده. میزان خطای این محاسبه منها یا مثبت 0.11 درجه است.

دانشمندان می‌گویند که علت شکسته شدن این مرز در سال 2015 ترکیبی از ادامه تصاعد گازهای کربنی و تاثیر پدیده جوی ال نینیو است.

استیون بلچر مدیر مرکز هدلی در اداره هواشناسی انگلیس گفت: امسال شاهد تشکیل یک ال نینیوی قوی در منطقه استوایی اقیانوس آرام هستیم و این بر دمای جهانی در سال جاری تاثیر خواهد گذاشت.

وی افزود: در گذشته هم رویدادهای مشابه طبیعی داشته‌ایم، با این حال این اولین بار است که در آستانه رسیدن به مرز یک درجه سانتی‌گراد هستیم و روشن است که نفوذ انسانی است که آب و هوای امروزی را به سوی شرایط ناشناخته سوق می‌دهد.

از سال 2013 تاکنون روند گرم شدن سطح اقیانوس‌ها و خشکی به اوج تازه‌ای رسیده است. 2014 گرم‌ترین سال از زمان ثبت رکوردها بود، اما 2015 احتمالا از آن هم فراتر خواهد رفت.

دانشمندان معتقدند که 2016 سال خیلی گرمی از آب درخواهد آمد و انتظار دارند که مرز یک درجه بالاتر در سال‌های آینده به خوبی تثبت شود.

پیتر اسکات سرپرست بخش نظارت بر آب و هوا در اداره هواشناسی گفت: امسال یک مرز مهم شکسته می‌شود و شروع این روند است اما این بدان معنی نیست که همه سال‌های آتی یک درجه بالاتر از عصر پیشاصنعتی خواهد بود. چون متغیرهای طبیعی هنوز در تعیین دما در هر سال نقش خواهند داشت.

پروفسور مایلز الن از دانشگاه آکسفور گفت: مهم این است که روند بنیادی گرم شدن ادامه دارد و نوسان‌های کوچکی که گاه آن را به 1.02 می‌رساند گاه به 0.99- بالاتر از دمای ماقبل صنعتی - شاید در یک مسابقه ورزشی اهمیت می‌داشت، اما برای میانگین دمای جهانی اهمیتی ندارد.

کد خبر 313482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار