همشهری انلاین: محققان به این نتیجه رسیدند که سرعت گرفتن روند ذوب شدن یخچال طبیعی "زکریا ایستروم" در شمال شرقی گرینلند می‌تواند سطح آب دریاها را تا نیم متر بالا بیاورد.

آب شدن یخچال طبیعی زکریا ایستروم سطح دریاها را تا نیم متر بالا می‌آورد

به گزارش ایرنا، یخچال زکریا ایستروم بر ستیغی در بستر دریا قرار داشت اما در سال 2012 از آن جدا شده و حرکت آن به سمت دریاها شتاب گرفته است.

اتصال یخچال های طبیعی به بستری سنگی در ثبات آنها نقش اساسی دارد. بر اساس این مطالعه این یخچال اکنون هر سال پنج میلیارد تن یخ وارد اقیانوس می‌کند.

جرمی مونیو نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید شکل و دینامیک این یخچال طبیعی در چند سال گذشته تغییر شدیدی پیدا کرده است؛ این یخچال طبیعی در حال حاضر حجم عظیمی از یخ را روانه اقیانوس می‌کند که سطح آب دریاها را در دهه‌های آینده بالاتر خواهد برد.

این تحقیق بر اساس 40 سال بررسی یافته‌های ماهواره‌ای و مطالعه شکل، اندازه و موقعیت جغرافیایی یخچال‌ها در طول زمان انجام شده است.

یخچال زکریا ایستروم از بالا به دلیل آب‌های گرم اقیانوسی و از پایین به دلیل چند دهه افزایش مداوم دمای هوا به سرعت در حال ذوب شدن و تبدیل شدن به قطعات کوچک‌تر است.

یخچال عظیم دیگری موسوم به یخچال 79 در نزدیکی زکریا ایستروم در حال ذوب شدن است اما نه به سرعت یخچال زکریا، چرا که تپه‌های خشک مجاور آن را محافظت می‌کنند.

محققان می‌گویند اگر هر دو یخچال کاملا آب شوند سطح آب دریاها را یک متر بالاتر خواهند آورد و اگر تمام یخچال‌های گرینلند ذوب شوند، در روندی آرام که هزاران سال طول خواهد کشید، سطح آب دریاها 6 متر بالاتر خواهد آمد.

از سال 1990 ذوب شدن یخ‌های آلپ و قطب جنوب 20 سانتی‌متر آب دریاها را بالاتر آورده است.

بر اساس تحقیقی دیگر، با پیشی گرفتن سرعت آب شدن یخ بر بارش برف، گرینلند از سال 2000 تا 2011 سالانه 211 میلیارد تن یخ از دست داده است.

کارشناسان سازمان ملل تخمین زده‌اند که سطح آب دریاها در قرن حاضر 26 تا 82 سانتی‌متر بالاتر خواهند آمد.

این افزایش، سرزمین‌های ساحلی و شهرهایی را که ارتفاع کمی از سطح دریا دارند، در معرض خطر جدی قرار خواهد داد.

کد خبر 313824

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha