همشهری آنلاین: سخنگوی کرملین با اعلام اینکه مسکو در مورد نفوذ فزاینده گروه تروریستی داعش نگران است، خواستار همکاری‌های بین المللی علیه این گروه تکفیری شد.

 روسیه همکاری های بین المللی برای مقابله با داعش را خواستار شد

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: روسیه نسبت به نفوذ فزاینده گروه تروریستی داعش و اینکه چگونه در حال گسترش قلمرو تحت کنترل در عراق و سوریه بوده، نگران است.

پسکوف افزود: این نگرانی را داریم و از همه می خواهیم در این زمینه همکاری هایی داشته باشد.

اظهار نگرانی این مقام روسی در مورد فعالیت های داعش در حالی مطرح شده است که ائتلاف تحت امر آمریکا دست به حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه زده است، اما تاکنون ناکام بوده است.

  • لاوروف طرح پوتین برای مبارزه با داعش را ارائه کرد

در همين حال  روزنامه کامرسانت با اشاره به دیدار وزیر امور خارجه روسیه با همتای آمریکایی و دیگر همتایان از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، اعلام کرد: سرگئی لاوروف طرح ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درباره چگونگی مبارزه با داعش را به طرف های آمریکایی و عربی ارائه کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه پرشمارگان روسی روز سه شنبه نوشت: لاوروف دیروز در دیدار با کری و همتایان عربی خود از کشورهای حوزه خلیج فارس در دوحه پایتخت قطر، طرح ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برای مبارزه با گروه تروریستی داعش را ارائه کرد که شامل تشکیل ائتلاف گسترده بین المللی برای مبارزه با این گروه تروریستی می باشد.

به نوشته روزنامه روسی، لاوروف درباره این طرح توضیح داد که در آن تشکیل ائتلاف گسترده ای از ارتش عراق و سوریه و کردهای ساکن این کشورها و با مشارکت کشورهای منطقه (خاورمیانه) پیش بینی شده است.

در این گزارش با اشاره به طرح مداخله جویانه آمریکا در سوریه آمده است: اوباما به ارتش آمریکا اجازه داده برای حمایت از معارضان سوری از واحدهای هوایی در سوریه استفاده کنند و حتی ممکن است مواضع نیروهای سوری نیز در صورت لزوم بمباران شود.

به نوشته این نشریه روسی، «در این شرایط طرح پیشنهادی رییس جمهوری روسیه تنها طرح واقعی برای حل و فصل مساله سوریه است که به موازات طرح آمریکا پیشنهاد و مطرح شده است.»

روزنامه روسی افزود: در پایان مذاکرات لاوروف در دوحه معلوم شد که آمریکا و متحدان عربی این کشور طرح پیشنهادی روسیه برای مبارزه با داعش را نپذیرفته اند.

به نوشته کامرسانت، لاوروف در جمع وزرای خارجه آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در دوحه در اقلیت قرار داشت و آنها در سیاست های خود در مورد مسایل سوریه و داعش از طرح پیشنهادی روسیه استقبال نکردند. آمریکا و متحدانش همچنان بر استعفای بشار اسد در سوریه اصرار دارند اما مسکو این اقدام را برای سوریه فاجعه بار می داند زیرا مسیر را برای روی کار آمدن تروریست ها و افراط گرایان هموار خواهد کرد.

'به اعتقاد مقام های روسی، این گونه رویکرد آمریکا و کشورهای عربی متحد ان برای سوریه مهلک است، زیرا ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه داعش به پیشرفت قابل توجهی در مبارزه با این گروه تروریستی دست نیافته است.'

روزنامه روسی در پایان نوشت: در شرایط کنونی ائتلاف تحت رهبری آمریکا نمی تواند مانع گسترش تهدید داعش در منطقه خاورمیانه شود. روسیه و سایر کشورهای حامی حکومت سوریه، همکاری با این ائتلاف را به صدور قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل در این رابطه مشروط کرده اند.

کد خبر 303068

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha