همشهری‌آنلاین: کاوش باستان شناسی قلعه‌ شهر حکومتی غرب کشور (قلعه ایمام مریوان) منجر به خارج شدن مسجد و مدرسه کهن این محوطه تاریخی و یکی از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران و شمال عراق از دل خاک شد.

مسجد و مدرسه قلعه امام مریوان از دل خاک بیرون آمد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسن کریمیان سرپرست هیأت عملیات نقشه‌برداری و کاوش باستان‌شناسانه قلعه شهر حکومتی غرب کشور (قلعه ایمام مریوان) با اعلام این خبر اهداف این طرح را آگاهی از وضعیت یکی از بزرگترین و مشهورترین قلعه شهر‌های غرب کشور و حفاظت پیشگیرانه از تعرضات معدن سنگ و دانشگاه آزاد اسلامی به محوطه تاریخی دانست.

او معتقد است که از شاخصه های این قلعه شهر، که آنرا از سایر قلعه های حکومتی متمایز می کند وجود مدرسه و مسجدی است که قریب 300 سال از مهمترین مراکز آموزشی غرب ایران و شمال عراق محسوب می شده و علمای شهیرفراوانی از آنجا فارغ التحصیل شده‌اند.

به گفته این باستان شناس، هیات باستان شناسی دانشگاه تهران توانست، در نخستین فصل از کاوش، این مسجد و مدرسه را از دل خاک خارج کند.

وی افزود: اقدامات اولیه حفاظتی برای حفاظت آثار مکشوفه از آفتهای محیطی به انجام رسیده است.

سرپرست هیأت عملیات نقشه برداری و کاوش باستان شناسانه قلعه شهر حکومتی غرب کشور (قلعه ایمام مریوان) اظهار داشت :علاوه بر این در جلسه ای که با فرماندار و شهردار مریوان داشتیم مقرر شد پس از ارایه نقشه 3D مسجد و مدرسه مکشوفه از طرف سرپرست هیات، شهرداری با هماهنگی مدیریت میراث فرهنگی استان نسبت به ساخت سازه ای سبک بر روی بنا اقدام کند تا آنها را از تابش آفتاب و بارشهای سالانه مصون سازد.

به گفته این باستان شناس، این سازه همچنین زمینه بهره برداریهای آتی از این مسجد را فراهم خواهد آورد.

او گفت: همچنین در این جلسه مقرر شد با مجوز فرمانداری مریوان، شورای اسلامی و دهیاری روستای برقلعه،علاوه بر تشکیل انجمن میراث فرهنگی، یکی از اهالی روستاکه در مدت کاوش‌ها مسئولیت نگهبانی از محوطه را بر عهده داشته استرا با هماهنگی میراث فرهنگی مریوان به عنوان نگهبان این مجموعه انتخاب کنند.

کریمیان افزود: با توجه به اقدامات مخرب معدن سنگ و طرح توسعه فیزیکی دانشگاه آزاد مریوان، ضرورت دارد تا در صورت موافقت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، دانشگاه تهران با فوریت نسبت به تعیین حریم این محوطه وسیع فرهنگی اقدام کند.

وی اظهار امیدواری کرد تا این محوطه غنی منحصر به فرد، در پایان کاوشها، به عنوان پایگاه پژوهشی غرب کشور و یک پارک موزه مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته این باستان شناس،قلعه ایمام مریوان که بر فراز استقرارگاهی وسیع (یک شهر) در مجاور شهر فعلی مریوان قرار دارد، قرنها یکی از مهمترین مراکز حکمرانان ایران در سرحدات غربی کشور به شمار می آمد و تا سال 1066 هجری حیات در آن جریان داشت.
او افزود: شواهد باستان شناسانه موید آن است که این قلعه شهر در اثر زلزله ویران شده و در شرایط حاضر هم قلعه و هم استقرارگاه مرتبط با آن به تپه ای باستانی تبدیل شده‌اند.

هیات باستان شناسی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر حسن کریمیان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، از تاریخ 15/2 عملیات نقشه برداری و کاوش باستان شناسانه قلعه شهر حکومتی غرب کشور (قلعه ایمام مریوان) را شروع کردند که سی ام تیرماه پایان یافت.

کد خبر 302637

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار