یکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی گفت: درختان توت که به عنوان گونه‌ای زینتی در خیابان‌های تهران کاشته می‌شوند، میزبان حشرات سفید بالک‌ها هستند.

درختان توت تهران میزبان سفید بالک‌ها

مگس سفید (Whitefly)، سفید بالک یا عسلک گلخانه‌ای حشره‌ای در خانواده سفید بالکان است که هم قبل و بعد از بلوغ از شیره گیاهی تغذیه می‌کند و سبب ضعف عمومی گیاهان می‌شود.

به گزارش ايرنا، شهاب منظری روز یکشنبه گفت: سفید بالک‌ها آفت درختان توت هستند و زمانی که شرایط آب و هوایی آماده باشد، شروع به رشد و تکثیر می‌کنند.

این حشره‌شناس با اشاره به شیوع این حشره در دو سال گذشته در تهران اظهار کرد: هوای گرم، رطوبت بالا و وجود درختان توت زمینه را برای رشد این حشره آماده می‌کند که این شرایط در تهران نیز فراهم بوده و از این رو در دو سال گذشته حالت طغیان به خود گرفته است.

وی ادامه داد: برای مقابله با این حشره، سال گذشته با شهرداری تهران وارد مذاکره شدیم و طرحی را در این زمینه ارایه کردیم که کارهای مطالعاتی آن از اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است و اکنون منتظر جواب شهرداری برای آغاز عملیات اجرایی آن هستیم.

منظری با بیان این که از آنجا که برای مقابله با آفات در درون محیط‌های شهری از سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود، گفت: از این رو درصدد شناسایی دشمن طبیعی این آفت هستیم تا بتوان با روش غیرشیمیایی و بیولوژیک با جمعیت این حشره مقابله کرد.

وی تاکید کرد: البته سفید بالک‌ها هیچ‌گونه عوارضی برای سلامت انسان ندارند و تنها راه ایجاد آزار آنها رفتن این حشرات به درون چشم یا دهان است.

سفید بالک‌ها از آفات مهم برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری محسوب می‌شوند، این حشرات در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه‌ای روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه‌ای در جمعیت‌های بالا دیده می‌شوند.

اندازه سفید بالک‌ها کوچک و سطح بدن و بال‌های آنها به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده شده که در ظاهر شباهت بسیاری به پروانه‌ها اما در مقیاسی بسیار کوچک‌تر دارند.

سفید بالک‌ها در آسمان شبیه به ریزگردهای کمی درشت دیده می‌شوند نه مانند مگس و حتی می‌توان گفت پشه‌ها نیز کمی از سفید بالک‌ها بزرگ‌ترند.

کد خبر 302071

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha