همشهری آنلاین: دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، میزان برداشت از آب‌های زیر زمینی در کشور ۹۰ درصد اعلام کرد و گفت: مصرف آب از بحران نیز عبور کرده است.

بحران آب

به گزارش ایلنا، عیسی کلانتری، در جلسه هم اندیشی با فرمانداران و بخشداران در امر احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه منابع آبی کشور به شدت محدود است، تصریح کرد: براساس آمار، قدرت تجدید پذیری آب‌های زیرزمینی کشور از 55 میلیارد متر مکعب به 33 میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بیش از 90 درصد از آب‌های تجدید‌پذیر، در نقاط مختلف کشور مصرف می‌شود اما باید میزان مصرف از این آبها به صورت اصولی 40 درصد باشد.

وی به اشاره به اینکه دولت به دنبال سیاست تعادل بخشی است گفت: اگر فرض بر این باشد که 130 میلیارد متر مکعب ازآب‌های زیر زمینی برداشت کردیم، براساس سیاست تعادل‌بخشی اگر 20 سال طول بکشد سالانه باید 6.5 میلیارد متر مکعب از برداشت را کم کرد.

کلانتری با اشاره به اینکه میزان برداشت از آب‌های زیر زمینی در کشور 90 درصد و در ارومیه 70 درصد است گفت: باید میزان برداشت آب‌های زیرزمینی را به 55 درصد کاهش داد.

وی به وضعیت آب سطحی اشاره کرد و گفت: وضعیت آب‌های سطحی بدتر از آب‌های زیرزمینی است برای نمونه یک تالاب آبدار در کشور وجود ندارد و این یعنی ویرانی کشور.

وی با بیان اینکه وضعیت آب در حوزه دریاچه ارومیه بسیار نگران کننده است اظهار کرد: در صورت خشک شدن دریاچه شاهد وقوع فجایع و عواقب ناگواری به شعاع 100 کیلومتری از این حوزه خواهیم بود.

وی ادامه داد: با خشک شدن دریاچه سلامت مردم به خطر افتاده و مردم محلی حاشیه دریاچه ارومیه مجبور به مهاجرت می‌شوند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه متاسفانه 60 میلیون متر مکعب آب به دلیل تولید مازاد چغندر قند در استان هدر می‌رود گفت: هزینه حمل 400 هزار تن چغندر قند از حوضه آبریز دریاچه ارومیه به سایر استانها 22 میلیون دلار است در صورتی که شکر تولید شده از این مقدار چغندر قند برابر با 18 میلیون دلار است.

وی در خصوص چاه‌های دارای پروانه گفت: در شرایط فعلی باید 30 درصد از چاه‌های مجوز‌دار کاسته شود.

وی بابیان اینکه بعد از خشک شدن دریاچه ارومیه نوبت خشک شدن دشت‌های استان است اظهار کرد: چاه‌های غیر مجاز باعث خشکی و فرونشست دشت‌ها شده که باید در این راستا اقدامات اساسی اتخاذ شود.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه مسئولان فکر می‌کنند امکانات مملکت خیلی بیشتر از ظرفیت‌های موجود است اظهار کرد: متاسفانه در حال حاضر بسیاری از واقعیات حوزه آب در کشور را مسئولان و سیاست گذاران نیز نمی‌دانند و برخی از آنها با وجود علم به مشکلات، سکوت کرده‌اند.

کلانتری با بیان اینکه دریاچه ارومیه باید در زمینه مصرف آب الگوی دیگر مناطق کشور شود گفت: با توجه به آمادگی فرمانداران و بخشداران در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه باید مسئولین استانی نسبت به احیای دریاچه جدیت و همیت بیشتری داشته باشند.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: متاسفانه در راستا اطلاع رسانی از تبعات خشکی دریاچه به مردم ضعیف عمل شده و باید آگاه سازی و فرهنگ سازی در زمینه استفاده درست از منابع آبی افزایش یابد.

وی اظهار کرد: چهار ماه است که کارهای اجرایی و فرهنگی در حال اجراست و خوشبختانه مردم نسبت به بحران کم آبی و شیوه‌های درست مصرف آگاهی پیدا کرده‌اند چنانچه این اقدامات 10 سال پیش رخ می‌داد قطعا امروز شاهد خشکی دریاچه نبودیم.

کلانتری با بیان اینکه در راستای اجرای اقدامات فرهنگی و آموزش به مردم با کمبود اعتبار مواجه نیستیم گفت: کارهای آموزشی و فرهنگی در شروع راه است و باید بیش از این توسعه پیدا کند.

کلانتری گفت: احیای دریاچه ارومیه کار سختی است، اما با تلاش مسئولین و فرهنگی سازی در خصوص استفاده درست از منابع آبی شاهد نجات دریاچه خواهیم بود.

کد خبر 297626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار