همشهری آنلاین: عملیات نیروهای امنیتی و مردمی عراق روز سه شنبه، از چند محور در استان های صلاح الدین و الانبار با قدرت آغاز شده و گزارش ها از پیشروی سریع این نیروها حکایت دارد و این درحالی است که منابع گفتند که آمریکایی ها و ائتلاف بین المللی هیچ نقشی در این عملیات ندارند.

پیشروی نیروهای امنیتی و مردمی  عراق در همه جبهه ها

به گزارش ايرنا، یک منبع بلندپایه امنیتی گفت که عملیاتی که صبح روز سه شنبه با نام لبیک یا حسین (ع) از دو محور شمال تکریت و جنوب غرب سامرا عراق شروع شده، از 48 ساعت پیش با آتش باری سنگین علیه مواضع داعش همراه بوده است.

وی، افزود: مواضع و مقرهای داعش در مناطق اطراف پالایشگاه بیجی ، شامل 'الصینیه' ، 'البوجواری' و 'حی 600 '، از 48 ساعت پیش با آتش سنگین توپخانه و دیگر سلاح های سنگین و نیز توسط جنگنده های نیروی هوایی عراق درهم کوبیده شد.

این منبع امنیتی درباره محور شمالی عملیات لبیک یا حسین توضیح داد: هدف اصلی این عملیات پاکسازی کامل مناطق و نواحی الصینیه ، البوجواری و حی 600 برای خارج کردن پالایشگاه بیجی از تهدید داعش است و تا ساعات آینده خبرهای خوش از آزادی این مناطق را اعلام خواهیم کرد.

وی افزود: در این عملیات نیروهای امنیتی شامل، تیپ های واکنش سریع و زرهی ارتش، نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال و نیروهای مقاومت مردمی (الحشد الشعبی) حضور دارند و هم اکنون نبردهای سنگینی در مناطق شمال تکریت و روستاهای اطراف پالایشگاه بیجی جریان دارد.

منبع یاد شده در خصوص عملیات لبیک یا حسین از محور جنوب غرب سامرا نیز گفت: این عملیات نیز با مشارکت نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی از صبح امروز آغاز شده و هدف آن پاکسازی منطقه و قطع راههای مواصلاتی داعش بین استان های صلاح الدین و الانبار و نیز پیوستن به نیروهای عمل کننده در بخش های شمالی الرمادی برای محاصره کامل این شهر است.

ادامه عملیات در جنوب غرب سامرا، راههای مواصلاتی داعش را میان الرمادی به حدیثه در شمال غرب این شهر نیز قطع خواهد کرد.

منبع امنیتی همچنین به ایرنا گفت که آغاز این عملیات نشانه قدرت نیروهای مقاومت مردمی (الحشد الشعبی) و نیروهای امنیتی برای انجام عملیات در چند جبهه در یک زمان مشخص است .

از این منبع امنیتی درباره مشارکت نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا و حضور جنگنده های این کشور برای پوشش هوایی عملیات سوال کردیم که گفت: این عملیات بدون حضور آنان انجام می شود و آنان هیچ نقشی ندارند.

نیروهای امنیتی و الحشد الشعبی ، می گویند ، هرگاه بدون حضور نیروهای ائتلاف و آمریکایی ها وارد عملیات می شوند، احساس امنیت بیشتری دارند.

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای مقاومت مردمی (الحشد الشعبی) نیز امروز -سه شنبه- آمریکایی ها را متهم کرد که درصدد اراده زدایی از ارتش عراق هستند.

وی اظهارات اخیر اشتون کارتر در خصوص ارتش عراق را تکمیل کننده پازل مسیری دانست که آمریکایی ها آغاز کرده اند.

عراقی ها از حدد 20 روز پیش و زمانی که کنگره طرح تجزیه عراق را با عنوان 'کمک به کردها و سنی ها به عنوان دو کشور' به رای گذاشت، نسبت به اهداف و نیت های واشنگتن به شدت بدبین شده اند.

آغاز عملیات آزادسازی استان الانبار عراق

در همين حال فرماندهی عملیات مشترک نیروهای عراقی از آغاز عملیات آزادسازی استان الانبار از دست گروهک تکفیری داعش با مشارکت نیروهای بسیج مردمی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های عراق، فرماندهی عملیات مشترک عراق لحظاتی پیش از آغاز عملیات آزادسازی استان الانبار خبر داد.

از سوی دیگر دفتر حیدر عبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حیدر عبادی دستور شروع عملیات آزادسازی الانبار را از لوث داعش صادر کرده است.

در این بیانیه آمده است: عبادی تأکید کرده است که عملیات نیروهای امنیتی و مردمی در بیجی برای پاکسازی مناطق مجاور آن از داعش ادامه خواهد یافت.

حیدر عبادی با اشاره به اینکه نیروهای امنیتی در حال پیشروی برای محاصره عناصر داعش هستند، تأکید کرد که آزاد سازی الانبار قریب الوقوع است.

عملیات الانبار مکمل عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین

شبکه العراقیه همچنین به نقل از الحشد الشعبی عراق (نیروهای داوطلب مردمی) اعلام کرد: الحشد الشعبی عملیات نظامی گسترده‌ای با هدف آزادسازی شمال صلاح‌الدین با نام "لبیک یاحسین(ع)" شروع کرده است و این عملیات، آزادسازی استان صلاح‌الدین را تکمیل می‌کند.

نیروهای مردمی داعش را با سلاح‌های جدید غافلگیر می‌کنند

احمد الاسدی سخنگوی نیروهای مردمی گفت: با شروع عملیات لبیک یاحسین(ع) که صبح امروز آغاز شد، شهر الرمادی از سه محور به محاصره نیروهای امنیتی و مردمی درآمده است. نیروهای مردمی روز گذشته به منطقه کیلومتر 35 رسیدند و منطقه الحصیبه را آزاد کردند.

وی افزود: بیش از 4000 نفر از ساکنان صلاح الدین در عملیات لبیک یا حسین که با برنامه ریزی و اداره هیئت نیروهای مردمی انجام می‌شود، مشارکت دارند.‎

الاسدی تأکید کرد: گروه‌های مقاومت اسلامی ستون اصلی نیروهای مردمی محسوب می‌شوند و همچنان بخش اعظم این نیروها را تشکیل می‌دهند. همه گروه‌های مقاومت با عناوین مختلف در نیروهای مردمی فعال هستند. نیروهای مردمی نیروهایی هستند که تحت فرمان حیدر عبادی فرمانده کل نیروهای مسلح هستند.

روز گذشته شبکه تلویزیونی عراق در خبری از شروع عملیات "لبیک یا رسول الله2 " خبر داد و اعلام کرد که این عملیات مقدماتی است.

این در حالی است که عراک الدلیمی از فرماندهان ارشد نظامی در الانبار گفت: نیروهای امنیتی عملیات نظامی در جنوب الرمادی را آغاز کرده‌اند و موفق به نفوذ به داخل دانشگاه الانبار شده و آن را به‌طور کامل پاکسازی کرده است و در حال پیشروی به‌سوی منطقه الحمیره است.

وی افزود: نیروهای امنیتی با مقاومت زیادی از سوی داعش روبه‌رو نشده‌اند و داعشی‌ها در برابر شجاعت نیروهای امنیتی فرار می‌کنند.

از سوی دیگر "هادی رزیج" رئیس پلیس الانبار از نیروهای پلیس این استان خواست که به مرکز آموزشی در پایگاه الحبانیه ظرف 48 ساعت مراجعه کنند.

وی افزود: داعشی‌ها از سلاح جدید و پیشرفته در عملیات جاری در الانبار و صلاح الدین که از سوی نیروهای مردمی به کار گرفته خواهد شد، شوکه خواهند شد. نبرد آزاد سازی الانبار از لوث داعش زیاد به طول نمی‌انجامد.

تروریست‌های داعش در پی تردیدها و مخالفت‌هایی که با حضور نیروهای مردمی می‌شد در 27 اردیبهشت گذشته الرمادی را به اشغال خود درآوردند. سقوط این شهر به‌مثابه شوکی برای همگان محسوب می‌شد. این اقدام داعش سبب شد که شورا و مسئولان الانبار از حیدر عبادی بخواهند که نیروهای مردمی را وارد عمل کند.

همگان بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که تا داعش همانند موصل جای پای خود را محکم نکرده است باید عملیات شروع شود و الرمادی مرکز الانبار و دیگر مناطق تحت اشغال در این استان آزاد شود.

الانبار از این حیث اهمیت دارد که علاوه بر مجاورت با استان‌های مقدس کربلا و نجف با سوریه، اردن و عربستان نیز ارتباط دارد و از اهمیت فوق العادی برخوردار است. فرماندهان نیروهای مردمی عراق، جنگ در الانبار را به‌مراتب آسانتر از تکریت و دیگر مناطقی که نیروهای مردمی در آنها جنگیده‌اند دانسته‌اند.

تحولات امنیتی عراق

این در حالی است که حامد المالکی فرمانده نیروی هوایی عراق اعلام کرد: نیروی هوایی عراق موفق به هلاکت 20 نفر از سرکرده‌های داعش در شهر الرمادی شده است و مراکز مهم آنها را ظرف روزهای گذشته منهدم کرده است.

وی افزود: ورود نیروهای مردمی به عملیات آزاد سازی الرمادی از اهمیت زیادی برخوردار است و بُعد قوی به عملیات داده است و راه‌های امداد رسانی و عرصه بر داعش تنگ شده است.

پیشروی‌های نیروهای امنیتی و مردمی در مناطق العنکود والسجاریه

سرهنگ "حمید شندوق" رئیس پلیس الفرسان در الانبار اعلام کرد: نیروهای امنیتی و مردمی و عشایری در منطقه العنکود و دانشگاه الانبار پیشروی‌هایی به دست آورده‌اند. نیروهای امنیتی و مردمی در حال پیشروی به‌سوی منطقه السجاریه هستند.

وی افزود: طرح آزاد سازی الرمادی آماده شده است و به‌زودی عملیات آزاد سازی الرمادی تکمیل خواهد شد و نیروها در آستانه آزاد سازی آن هستند. فرماندهان امنیتی طرح کاملی را با هدف آزاد سازی کامل الانبار آماده کرده‌اند. شندوق تأکید کرد: نیروهای امنیتی به عوامل اطلاعاتی که در داخل مناطق تحت اشغال داعش به سر می‌برند توجه زیادی دارند. از سوی دیگر منابع عراقی از خنثی سازی ده‌ها منزل بمب‌گذاری شده و 150 بمب در ورودی شرقی الرمادی خبر دادند.

البغدادی اداره الانبار را به یک سرکرده چینی سپرد

برخی منابع آگاه بیان کردند: ابوبکر البغدادی سرکرده داعش به‌همراه برخی سرکرد‌ه‌های عرب و خارجی این گروهک از الرقه سوریه به نینوا وارد شده است و تغییراتی در مأموریت‌ها و تاکتیک‌های نظامی در الانبار داده است به‌گونه‌ای که یک سرکرده چینی را مأمور امور کرده است. وی قبلاً سرکرده داعش در فلوجه، هیت و القائم و مرزهای عراق با سوریه بوده است.

این منابع افزودند: البغدادی و ابوعمر چچنی و شاکر وهیب و تعدادی از سرکرده‌های داعش به‌طور مخفیانه از الرقه سوریه وارد نینوا شده‌اند و به‌محض رسیدن نشستی محرمانه در یکی از مراکز داعش در نینوا برگزار کرده‌اند. البغدادی تغییراتی در والیان و سرکرده‌های این گروهک داده است و برخی از سرکرده‌ها را در نینوا برکنار کرده است اما اسامی‌ای که برکنار شده‌اند فاش نشده است.

هلاکت تک‌تیرانداز خطرناک داعش

در همین حال "رائد شاکر جودت" رئیس پلیس عراق اعلام کرد: نیروهای پلیس در حصیبه شرقی در هفت کیلومتری شرق الرمادی در پاسی از شب گذشته موفق به هلاکت یکی از تک‌تیراندازان داعش شدند. این فرد از خطرناکترین تک‌تیراندازان داعش محسوب می‌شود.

وی افزود: نیرویی از پلیس سه بمب را در منطقه پل دیالی به‌وزن 100 کیلوگرم خنثی کرد و نیروهای ویژه تخریب بمب نیز یک بمب را که زیر خودروی یکی از کارکنان قرار داده شده بود خنثی کردند.

کد خبر 296308

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار