همشهری آنلاین: وزیر دفاع گفت: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه طرحی از سوی هر کشوری مبنی بر تجزیه عراق مخالف است و از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از این طرح دریغ نخواهد کرد.

حسین دهقان

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سردار حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، در دومین روز از سفر به عراق با فواد معصوم رئیس جمهور عراق دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌و‌گو کرد.

فواد معصوم در این دیدار با عرض خیر مقدم به وزیر دفاع کشورمان گفت: ایران و عراق در تمام زمینه‌ها از روابط بسیار خوبی برخوردار هستند و ما همواره از کمک و حمایت\‌های ایران در تمام سطوح حاکمیتی برخوردار بودیم.

رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه تفکر داعش یک تفکر افراطی، قومی و مذهبی است افزود: فرماندهان داعش تفاله‌های رژیم بعث عراق هستند که همان روحیه وحشیانه صدام را دارند و این تفکر صدامی بود که دو میلیون نفر از اتباع دو کشور ایران و عراق را قربانی کرد و جنگی را تحمیل کرد که هیچ فایده‌ای برای عراق نداشت، با این وجود ایران از آوارگان و پناهندگان عراقی استقبال کرد و مخالفان صدام از سوی جمهوری اسلامی ایران حمایت شدند.

وی گفت : صدام جنگ دیگری بر کویت تحمیل کرد و نتیجه آن نیز از بین رفتن زیرساخت‌های عراق بود.

رئیس‌جمهور عراق تصریح کرد: افراط‌گری بعثی با افراط‌گری قومی، داعش را به وجود آورد و جریان داعش با ادامه راه خسارت بار صدام، درصدد فروپاشی عراق است و ما امروز باید با تفاهم و دست‌در‌دست یکدیگر با بسیج عمومی ملت عراق راه آنان را سد کنیم و پیروزی عراق ر ا رقم بزنیم و داعش را از بین ببریم.

فواد معصوم در ادامه بر ادامه کمک‌های جمهوری اسلامی ایران در کلیه زمینه‌ها تاکید کرد و گفت: داعش شیعه و سنی، کرد و عرب، مسیحی و مسلمان نمی‌شناسد و همه را قربانی مطامع خود می‌کند، لذا باید با وحدت همه اقوام جلوی وحشی‌گری‌های داعش را بگیریم.

سردار دهقان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی اظهار داشت: در جهان آشوبناک امروز برای پایداری و جلوگیری از غافل‌گیری باید علاوه بر افزایش قدرت ملی با ایجاد ائتلاف‌های قدرتمند منطقه‌ای بر چالش‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی غلبه کرد .

وزیر دفاع کشورمان با اشاره به جایگاه مهم و نقش تعیین کننده ایران و عراق در ایجاد چنین ائتلافی گفت: گسترش همکاری‌های دو کشور در همه زمینه‌ها به ویژه همکاری‌های دفاعی و امنیتی می‌تواند زمینه ساز این رویکرد سازنده باشد .
سردار دهقان پیوستگی های امنیتی و اشتراکات مذهبی، تاریخی و فرهنگی میان ایران و عراق را از مولفه های مهم در توسعه روابط ذکر کرد و افزود : امیدواریم با حمایت های موثر جناب عالی روز به روز شاهد افزایش این همکاری ها باشیم.

وزیر دفاع کشورمان با بیان اینکه آمریکا با ایجاد بحران‌های طراحی شده و با حمایت از گروه‌های تروریستی و از طریق برخی متحدین منطقه‌ای راهبرد نا‌امن‌سازی کشورهای مستقل را در پیش گرفته است گفت : ما نسبت به مقاصد حقیقی آمریکا در شعار مبارزه با داعش تردید جدی داریم و تعلل اولیه آمریکا و کشورهای متحد آن در ارائه کمک به مردم عراق نشان می دهد آنان اهداف دیگری در ورای به اصطلاح مبارزه با داعش دارند.

وی افزود: تلاش جمهوری اسلامی ایران این بوده است که با حمایت از دولت قانونی و ملت شریف عراق فارغ از انتصاب آنها به قوم و طائفه خاصی وحدت و یکپارچگی عراق را مورد توجه قرار دهد.

سردار دهقان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه طرحی از سوی هر کشوری مبنی بر تجزیه عراق مخالف است و از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از این طرح دریغ نخواهد کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات یمن نیز اظهار داشت: متاسفانه اقدامات تجاوزکارانه‌ای که در دوره صدام بر اساس محاسبات غلط علیه کشورهای ایران و کویت صورت گرفت، امروز از سوی عربستان و برخی کشورهای منطقه در حال تکرار است.

وی افزود : محاسبات غلط، غرور بی جا و تعصبات خشک مذهبی، زمینه را برای ارتکاب جنایت جنگی آن هم بر اساس توهمات فرقه ای در یمن رقم زده و مردم مظلوم ، زنان و کودکان بی پناه هر روز آماج بمب های خوشه‌ای و سلاح های ممنوعه قرار می‌گیرند.

سردار دهقان با قدردانی از مواضع بسیار خوب و موثر عراق درقبال بحران یمن گفت: دو کشور در راستای صیانت از حقوق بشر و مسلمانان مظلوم و بی گناه یمن، مساعی و تلاش خود را برای توقف حملات نظامی علیه یمن و رفع محاصره این کشور به کار گیرند.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در پایان اظهار امیدواری کرد : با درایت و تدبیر رهبران عراق، وحدت و انسجام ملی در این کشور بیش از پیش تقویت شده، شاهد افزایش اقتدار عراق و غلبه سریع بر چالش های امنیتی و اقتصادی این کشور باشیم.

کد خبر 295596

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار