همشهری آنلاین: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سال گذشته سازمان محیط زیست و وزارت نفت در زمینه احیای تالاب هورالعظیم همکاری‌های خوبی داشتند و همچنان نیز ادامه دارد.

همکاری برای احیای تالاب هورالعظیم با وزارت نفت ادامه دارد

به گزارش ايرنا، معصومه ابتکار روز دوشنبه گفت: سال گذشته برای آبرسانی به تالاب هورالعظیم تعدادی از دایک‌هایی (آب بند) که در محدوده تالاب وجود داشتند باز و آب به بستر تالاب وارد شد.

وی اظهار کرد: این دایک‌ها مانع ورود آب به بستر تالاب می‌شود که از بهمن ماه سال گذشته تعدادی از این دایک‌ها باز شده و اکنون بستر تالاب در بخش جنوبی آن آبگیری شده است.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: بازدیدهای مستمر از تالاب نشان می‌دهد، همچنان آب از این دایک‌ها وارد بستر پایین دستی تالاب می‌شود و این همکاری در سال جاری نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

ابتکار گفت: با مذاکراتی که با وزارت نفت داشتیم مقرر شد تا زمانی که ارتباط آبی دو حوضه بالا دست و پایین دست تالاب برقرار شود این روند ادامه یابد و بخش پایین دست تالاب از این دایک‌ها تغذیه تا هورالعظیم نجات یابد.

شرکت فعال در تالاب هورالعظیم برای استخراج نفت با احداث دایک‌های مختلف موجب شده است تا آب به بخش پایین دست تالاب نرسد که این مساله موجب خشک شدن وسعت زیادی از تالاب در بخش جنوبی آن شده است.

چندی پیش بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مراسم گرامیداشت روز زمین پاک و معرفی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز در شانزدهمین همایش ملی تقدیر صنعت سبز اعلام کرد: با خشک کردن تالاب هورالعظیم برای استخراج نفت مخالف هستم چون اجرای آن را خیانت به آیندگان می‌دانم.

وی اظهار کرد: با حفاری حدود 100 متر در دریا موفق به استخراج نفت می‌شویم بنابر این می‌توانیم همین کار را برای استخراج نفت در تالاب هورالعظیم که در نهایت دارای دو متر عمق است انجام دهیم.

هورالعظیم، بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است، این تالاب در غرب استان خوزستان در انتهای رود کرخه در منطقه مرزی دشت آزادگان بین دو کشور ایران و عراق واقع شده است که حدود یک سوم آن در ایران و بقیه در کشور عراق است.

این تالاب از آب‌های رود کرخه، دویرچ و بخشی از آب‌های اروند رود تغذیه می‌کند، عمق این تالاب کم است ولی تدریجا در وسط آن به چند متر می‌رسد، سراسر هورالعظیم با نی پوشیده شده است.

مساحت مشخص شده توسط اداره کل محیط زیست خوزستان به عنوان تالاب حدود 118 هزار هکتار است.

کد خبر 294033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار