همشهری آنلاین: نخستین گردهمایی حامیان بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران با حضور سفرای پنج کشور و نماینده سازمان ملل متحد در اهواز برگزار شد.

نخستین گردهمایی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های کشور

به گزارش ایرنا در این گردهمایی که یکشنبه شب در هتل پارس اهواز برگزار شد سفرای استرالیا، بلژیک، سوئد، نروژ، معاون سفیر اتریش در تهران و نماینده مقیم سازمان ملل در ایران و جمعی از مدیران سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار خوزستان حضور داشتند.

قرار است در ادامه این گردهمایی دو روزه سفرای یاد شده ضمن بازدید از تالاب‌های استان و آشنایی با ارزش‌ها و کارکردهای تالاب‌های کشور، ارتباط تالاب‌ها با معیشت جوامع محلی، حفاظت از تنوع زیستی با ارزش بین‌المللی، مشکلات موجود تالاب‌ها و ظرفیت‌ها و زمینه همکاری مشترک بین‌المللی در خصوص حفاظت از تالاب‌ها را بررسی کنند.

استاندار خوزستان در این گردهمایی، همکاری‌های بین‌المللی در راستای انتقال تجربه و آموزش برای حفاظت از محیط زیست را درخواست کرد.

عبدالحسن مقتدایی با اشاره به جایگاه ویژه استان خوزستان در کشور گفت: بدون شک بی‌توجهی به تعارض صنعت و محیط زیست تخریب‌های جبران ناپذیری خواهد داشت اما در مقابل تکنولوژی و آموزش دو ابزاری هستند که می‌توانند نقش پل ارتباطی میان صنعت و آلاینده‌ها را برقرار کنند.

وی با اشاره به سابقه طولانی صنعت و عوارض زندگی مدرن صنعتی در کشورهای توسعه یافته افزود: کشورهای در حال توسعه شاید برای جبران عقب‌ماندگی خود بی‌محابا در تخریب محیط زیست گام برمی‌دارند که تجارب کشورهای توسعه یافته می‌تواند در توقف این تخریب‌ها تاثیرگذار باشد.

مقتدایی با تاکید بر ضرورت "پیوست فرهنگی" در طرح‌های توسعه‌ای، آموزش را بخشی از فرهنگ توسعه دانست.

وی با بیان این که همه مسئولان کشور و صدر نظام بر حفظ محیط زیست تاکید دارند، گفت: این مساله بیانگر اهمیت محیط زیست در دین و آیین ماست.

استاندار خوزستان همچنین تصریح کرد: ایران یک کشور غنی است و درخواست مساعدت مالی از هیچ کشوری نداشته اما در زمینه انتقال تجربه و یافته‌های علمی متواضعانه و دوستانه دانش را در هر جای دنیا طلب می‌کند، من نیز متواضعانه درخواست انتقال تجارب و برگزاری دوره‌های آموزشی را دارم.

وی تغییرات اقلیمی خوزستان، وقوع پدیده گرد و غبار و آلودگی رودخانه کارون را یادآور شد و افزود: انتظار ما این است که انتقال تجربه و دانش علاوه بر دستگاه‌های دولتی به NGOها و مردم هم اتفاق بیفتد.

مقتدایی تاکید کرد: بهترین مدافعان حقوق بشر و محیط زیست مردم هستند و اگر تجارب و دانش به آنها منتقل شود، می‌توان کارها را به آنها سپرد.

بر اساس این گزارش، همکاری سازمان ملل برای حفاظت از محیط زیست خوزستان به سال 89 و آغاز طرح حفاظت از تالاب بین‌المللی شادگان بازمی‌گردد.

شادگان بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در لیست تالاب‌های بین‌المللی (رامسر سایت) است که از 20 سال پیش در فهرست تالاب‌های در معرض خطر (لیست مونترو) قرار دارد.

گری لوییس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران در نخستین سفر خود به خوزستان در اردیبهشت 93 از این تالاب و طرح حفاظت از تالاب شادگان به عنوان طرح مشترک سازمان محیط زیست و سازمان ملل بازدید کرد.

لوییس در دومین سفر خود به خوزستان به دیدن سد گتوند، سازه‌های آبی شوشتر و محوطه تاریخی شوش رفت.

استاندار خوزستان در این سفر از نماینده سازمان ملل درخواست کرد که برای حل مشکل ریزگردها در منطقه کمک کنند.

همکاری برای حل مشکل سد گتوند و آلودگی رودخانه کارون نیز از دیگر درخواست‌های استاندار خوزستان بود.

بر اساس گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از ایستگاه‌های هواشناسی اهواز و بستان، در 30 سال گذشته رطوبت 50 درصد کاهش یافته و دما نیز تا سه درجه افزایش داشته است.

همچنین در یک دهه گذشته آبدهی رودخانه‌های خوزستان 57 درصد کاهش داشته است که این مساله به خشک شدن بخش زیادی از تالاب‌های با اهمیت این استان (شادگان، هورالعظیم، بامدژ و میانگران) منجر شده است.

کد خبر 307996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار