همشهری آنلاین: عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین وارد چهارمین روز خود شد و هر لحظه خبر جدیدی از نتایج انسجام نیروهای امنیتی و داوطلبان مردمی و عشائر منتشر می‌شود.

روز چهارم عملیات صلاح‌الدین

به گزارش خبرگزاری فارس، عملیات آزادسازی استان «صلاح‌الدین» که با رمز «لبیک یا رسو‌ل‌الله» و با مشارکت نیروهای ارتش، پلیس، داوطلب مردمی و افراد مسلح عشائر از 3 روز پیش با دستور حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق آغاز شد، روز چهارشنبه برای چهارمین روز ادامه یافت.

با پیشروی ارتش و نیروهای مردمی (الحشد الشعبی) عناصر داعش در تکریت فریاد کمک‌خواهی بلند کرده‌اند. «ناصر الخلافه» یکی از عناصر تکفیری داعش در بیانیه‌ای با نوشتن عبارت «اغیثونا یا مسلمین» (ای مسلمانان به فریادمان برسید) به شکست این گروه تکفیری تروریستی در شهر تکریت در استان صلاح الدین اعتراف کرده است.

از سوی دیگر فرماندهی عملیات سامرا نیز اعلام کرد که مرحله نخست این عملیات با موفقیت اجرا شده است.

داعش یکی از شیوخ عشائر الجبور را در صلاح‌الدین ربود

«مروان الجباره» سخنگوی شورای شیوخ استان «صلاح‌الدین» اعلام کرد که عناصر داعش شیخ «نایف ظاهر حمد» شیخ عشیره «البوعزات» از عشائر «الجبور« را ربود.

بر اساس این گزارش، تکفیری‌ها در پی شکست‌های پیاپی در عرصه نبرد تکریت، در انتقام‌جویی از عشائری که در حال همکاری با ارتش هستند، به منزل این شیخ عشیره حمله کردند و وی را از روستای «سدیره» در «الشرقاط» واقع در 120 کیلومتری شمال تکریت، ربودند.

وزیر دفاع عراق: تدوین، زمانبندی و اجرای عملیات آزادسازی موصل عراقی خواهد بود

«خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق در واکنش به تبلیغات رسانه‌ای واشنگتن که تلاش دارد، عملیات آزادی موصل را که هنوز اجرایی نشده، به نام خود ثبت کند، گفت که طراحی، اجرا و زمانبندی این عملیات عراقی خواهد بود.

این در حالی است که واشنگتن درباره نقطه صفر آغاز عملیات موصل نیز نظر می‌دهد. پیش از این زمان را اواخر بهار و اوایل تابستان تخمین می زد و اکنون از انجام این عملیات در پاییز آینده سخن می‌گوید.

سیطره ارتش عراق بر میدان‌های نفتی تکریت

منابع آگاه امنیتی اعلام کردند که ارتش عراق اکنون کنترل کامل میدان‌های نفتی تکریت را به دست گرفته‌اند و جاده‌های ارتباطی میان موصل و صلاح‌الدین را بستند.

وزارت دفاع عراق: 140 داعشی از تکریت فرار کردند

وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که منابع اطلاعاتی از فرار 140 داعشی از تکریت به دلیل انجام عملیات نظامی در این شهر خبر دادند.

بر اساس این بیانیه، موجی از نگرانی و شکست در صفوف داعش به وجود آمده و روحیه آنها تضعیف شده است.

آزادی یک منطقه دیگر در جنوب شرق تکریت

نیروهای عراقی منطقه «الخریز» در نزدیکی منطقه «الدور» در جنوب شرق تکریت را آزاد کردند و پرچم عراق را در این منطقه برافراشتند.

آزادی دو منطقه دیگر در صلاح‌الدین با فرماندهی مستقیم وزیر کشور

یک منبع آگاه امنیتی در استان صلاح‌الدین گفت که نیروهای امنیتی با فرماندهی «محمد سالم الغبان» وزیر کشور امروز موفق شدند دو منطقه را از دست داعش آزاد کنند و شماری از تک‌تیراندازان داعشی را به هلاکت برسانند.

بر اساس این گزارش، دو منطقه «ابوخدود» و «شاکر فالح» آزاد شدند و شماری از تک تیراندازان داعش که در یکی از مساجد استان صلاح‌الدین پنهان شده بودند، کشته شدند.

خنثی‌سازی 2 تن مواد منفجره در 72 ساعت گذشته در تکریت

یک منبع نظامی در ارتش عراق حاضر در تکریت به گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس گفت: نیروهای عراقی موفق شدند در 72 ساعت گذشته حداقل دو تن مواد منفجره و مین خنثی کنند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود گفت: دلیل تاخیر در پیشروی نیروهای ارتش عراق و نیروهای الحشد الشعبی (بسیج مردمی) وجود مین‌ها و بمب‌های کار گذاشته شده زیاد در جاده‌ها و خیابان‌هاست.متاسفانه طی خنثی‌سازی مین‌ها و مواد منفجره تعدادی از نیروهای متخصص خنثی‌سازی ارتش عراق و نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) به شهادت رسیدند که «عید عبدالکریم عبدالعزیز» از نیروهای متخصص نیروهای سپاه بدر عراق در خنثی سازی مواد منفجره یکی از این شهداست.

مشارکت بیش از 65 عشیره در عملیات صلاح‌الدین

«مروان ناجی الجباره» سخنگوی شورای عشائر «صلاح‌الدین» گفت که بیش از 65 عشیره در این استان در کنار نیروهای امنیتی در حال نبرد با تکفیری‌ها هستند. اغلب نیروهای عشائر در قالب نیروهای بسیج مردمی در حال جنگند.

تک‌تیرانداز اسرائیلی داعش در صلاح الدین کشته شد

یک منبع آگاه امنیتی در گفت‌وگو با پایگاه خبری عراقی «الیوم الثامن»، از کشته شدن یکی از ترک‌تیراندازان اسرائیلی داعش در روستای «البوشنیر» در استان «صلاح‌الدین» خبر داد.

وی افزود: نیروهای امنیتی و بسیج مردمی طی عملیات نظامی در این روساتا موفق شدند، شماری از تکفیری‌ها از جمله این تک‌تیرانداز را به هلاکت برسانند.

این منبع گفت که یک علامت و خالکوبی در جسد این فرد وجود دارد که نشان می‌دهد وی اسرائیلی است اما تحقیقات برای شناسایی هویت این فرد آغاز شده است.

دستگیری عامل شلیک خمپاره به سوی حرمین امامین عسکریین (ع) در حالی جاسوسی در سامرا

نیروهای امنیتی عراق موفق شدند «علی قدری الرحمانی» از سرکرده‌های داعش و مجری عملیات شلیک خمپاره به سوی حرمین امامین عسکریین (ع) را در سامرا شناسایی و دستگیر کنند.

بر اساس این گزارش وی در حال جاسوسی در شهر سامرا برای داعش و مخابره اطلاعات به روسای خود بود و تجهیزات لازم برای این کار را نیز در اختیار داشت و حتی از برخی اماکن در این شهر، عکس برداری کرده بود.

پاکسازی 97 ناحیه و محله در نخستین مرحله عملیات صلاح‌الدین

وزارت کشور عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که مرحله نخست عملیات آزادسازی صلاح‌الدین با موفقیت انجام شد و تمام دیوارهای دفاعی مورد نظر داعش از هم پاشید.

بر اساس این گزارش، در مرحله نخست این عملیات 97 ناحیه و محله در صلاح‌الدین از تروریست‌ها پاک شد و ده‌ها تکفیری و انتحاری به هلاکت رسیدند و چندین کارگاه ساخت بمب و بمب‌گذاری و ایستگاه شنود تروریست‌ها از بین رفت.

حلقه محاصره تکریت تنگ‌تر شد

نیروهای عراقی در مرحله جدید عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین قصد دارند، حلقه محاصره شهر تکریت را تنگ‌تر از وضعیت فعلی کنند. بویژه که به دلیل وجود تک‌تیراندازان داعش و مین‌گذاری‌های صورت گرفته، نفوذ به مرکز شهر تکریت و آزادسازی آن مشکل اصلی این نیروها است.

نیروهای مسلح عراقی موفق شدند بر اساس طرح عملیاتی خود نقاط استراتژیک متعددی را از داعش پاکسازی کنند و بر اساس گزارش روزنامه «الحیات» چاپ لندن، اکنون تلاش دارند تا کمک‌های نظامی به داعش را که از «الحویجه» در استان کرکوک، صورت می‌گیرد، متوقف کنند. این منطقه در استان کرکوک یکی از مهم‌ترین مراکز حضور داعش است که اکنون در حال تغذیه تروریست‌ها در صلاح‌الدین است.

پاکسازی جاده «طوز خورماتو - العلم»

خبرگزاری عراقی «واع» نیز نوشت که نیروهای امنیتی تحت فرمان فرماندهی عملیات دجله، موفق شدند جاده ارتباطی میان منطقه «طوز خورماتو» و ناحیه «العلم» را تا منطقه «تل حصیبة» از تکفیری‌های داعش پاکسازی کنند.

بر اساس این گزارش، به تکفیری‌ها در این حمله، خسارات مالی و جانی زیادی وارد شد و چندین کارگاه ساخت بمب نیز شناسایی و تحت کنترل درآمد.

تحویل دو محموله کمک‌های نظامی ترکیه به وزارت دفاع عراق

سفارت ترکیه در بغداد نیز اعلام کرد که دو هواپیمای باربری ترکیه حامل کمک‌های نظامی وارد عراق شده و به گفته «فاروق قیماقجی» سفیر ترکیه این کمک‌ها به وزارت دفاع عراق تحویل داده شده است.

در بیانیه مطبوعاتی سفارت ترکیه در بغداد آمده است: دو هواپیمای سی 130، سه‌شنبه (دیروز) در فرودگاه بین‌المللی بغداد فرود آمدند و کمک‌های نظامی را به وزارت دفاع عراق تحویل دادند.

آزادی روستای «المعیبدی» در شرق تکریت و بسته شدن جاده تکریت - کرکوک

یک منبع آگاه امنیتی در گفت‌وگو با «السومریه نیوز» گفت: یگان‌های نظامی فرماندهی عملیات دجله و هنگ «امیة الجباره» از بسیج مردمی عراق، روستای «المعیبدی» در 30 کیلومتری شرق تکریت را آزاد کدند و پرچم عراق را بر بالای ساختمان مرکز پلیس منطقه «الخلیفه» برافراشتند و جاده رابط میان تکریت - کرکوک را بستند.

روز سه‌شنبه یکی از نمایندگان پارلمانی عراق اعلام کرد که تکریت از 3 جهت در محاصره است و تنها راه فرار تکفیری‌های داعش از این شهر، پل «تکریت - العلم» است و آنها می‌توانند از این راه به استان کرکوک بروند. به ویژه که این پل هنوز در تصرف تکفیری‌ها است. اما سایر راه‌های فرار داعش به خارج از تکریت کاملا تحت سیطره نیروهای امنیتی و بسیج مردمی و عشائر است.

وزارت کشور: شرق استان صلاح‌الدین پاکسازی شد

وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد که در عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین، مرکز ارتباطات نیروهای داعش با فرماندهی خود را شناسایی شد که شامل برج‌های مخابراتی و صفحات خورشیدی است. ضمن اینکه نیروهای داوطلب و نیروهای امنیتی در کنار یکدیگر موفق شدند، شرق استان صلاح‌الدین را آزاد کنند.

پایان موفق مرحله نخست عملیات صلاح‌الدین

فرماندهی عملیات سامرا نیز اعلام کرد که نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی موفق شدند، مرحله نخست پاکسازی استان صلاح‌الدین از داعش را با موفقیت پشت سر بگذارند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی موفق شدند رود «الرصاصی» و مناطق «السیفونات» در شرق سامرا را کاملا آزاد کنند.

کد خبر 288994

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha