همشهری آنلاین -مهدی تهرانی: یکی از پرطرفدارترین و فراگیرترین گونه‌های هنرهفتم؛ فیلم تریلر (Thriller) است که در رده بنده ژانرهای سینمایی گاهی به عنوان یک گونه مستقل و در مواردی یک زیرگونه به حساب می‌آید.

ژانر تریلر

تريلر Thriller  يا "مهيج" يك گونه‌ي فراگير در ادبيات و سينما است كه پيشينه طولاني دارد. در ژانر جنايي و گونه ترسناك و جاسوسي و همچنين در آثاري كه در آن سوسپانس و تعليق حرف اول و آخر داستان و ماجراست، فيلم را مي‌توانيم تريلر بدانيم.

از اين منظر برخي به همين لحاظ؛ تريلر را يك زير ژانر در گونه‌هاي ترسناك و جنايي به حساب مي‌آوردند. جداي از اين در تريلر با يك ماجراي پركشش طبق قواعد ژانر طرفيم. يعني اكشن نيز در سطح ماجرا قابل جلوه‌گري است. تمام اين انگاره‌ها و جمع آنها با يكديگر گونه‌ي پرطرفدار ژانر تريلر را تشكيل داده و از سويي سبب استقبال مخاطبان را فراهم آورده است.

تريلر مي تواند بسيار به سينماي داستاني و معمايي نزديك شود. در تاريخ سينما بزرگاني نظير اورسون ولز، جان هيوستون، استنلي كوبريك و بويژه آلفرد هيچكاك از سرآمدان ساخت اينگونه تريلر‌ها برشمرده مي‌شوند.

از حدود 4 دهه پيش بخشي از سينماي معمايي كه به درام روانشناسانه مشهور شده بود كمي تا قسمتي در ژانر تريلر و يا به گونه زير ژانر "تريلر روانشناسانه" طبقه بندي شده است.

پس در يك "فيلم تريلر" در درجه اول تهييج و ماجرا حرف آخر فيلم است كه در قالب تعليق روايت مي‌گردد. در اين ميان تريلر از داستانك‌هاي جنايي و معمايي نيز سود مي‌برد.

استيون اسپيلبرگ،مارتين اسكورسيزي،رومن پولانسكي، ويليام فريد كين و سيدني پولاك در 2 دهه گذشته و در سالهاي اخير فيلم‌هاي كوئينتين تارانتينو، ديويد فينچر ؛ برايان دي پالما و كريستوفر نولان به نوعي تريلرهاي معمايي بسيار استاندارد در اين ژانر محسوب شده‌اند.

کد خبر 284730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =