سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۲

همشهری آنلاین -مهدی تهرانی: یکی از پرطرفدارترین و فراگیرترین گونه‌های هنرهفتم؛ فیلم تریلر (Thriller) است که در رده بنده ژانرهای سینمایی گاهی به عنوان یک گونه مستقل و در مواردی یک زیرگونه به حساب می‌آید.

ژانر تریلر

تريلر Thriller  يا "مهيج" يك گونه‌ي فراگير در ادبيات و سينما است كه پيشينه طولاني دارد. در ژانر جنايي و گونه ترسناك و جاسوسي و همچنين در آثاري كه در آن سوسپانس و تعليق حرف اول و آخر داستان و ماجراست، فيلم را مي‌توانيم تريلر بدانيم.

از اين منظر برخي به همين لحاظ؛ تريلر را يك زير ژانر در گونه‌هاي ترسناك و جنايي به حساب مي‌آوردند. جداي از اين در تريلر با يك ماجراي پركشش طبق قواعد ژانر طرفيم. يعني اكشن نيز در سطح ماجرا قابل جلوه‌گري است. تمام اين انگاره‌ها و جمع آنها با يكديگر گونه‌ي پرطرفدار ژانر تريلر را تشكيل داده و از سويي سبب استقبال مخاطبان را فراهم آورده است.

تريلر مي تواند بسيار به سينماي داستاني و معمايي نزديك شود. در تاريخ سينما بزرگاني نظير اورسون ولز، جان هيوستون، استنلي كوبريك و بويژه آلفرد هيچكاك از سرآمدان ساخت اينگونه تريلر‌ها برشمرده مي‌شوند.

از حدود 4 دهه پيش بخشي از سينماي معمايي كه به درام روانشناسانه مشهور شده بود كمي تا قسمتي در ژانر تريلر و يا به گونه زير ژانر "تريلر روانشناسانه" طبقه بندي شده است.

پس در يك "فيلم تريلر" در درجه اول تهييج و ماجرا حرف آخر فيلم است كه در قالب تعليق روايت مي‌گردد. در اين ميان تريلر از داستانك‌هاي جنايي و معمايي نيز سود مي‌برد.

استيون اسپيلبرگ،مارتين اسكورسيزي،رومن پولانسكي، ويليام فريد كين و سيدني پولاك در 2 دهه گذشته و در سالهاي اخير فيلم‌هاي كوئينتين تارانتينو، ديويد فينچر ؛ برايان دي پالما و كريستوفر نولان به نوعي تريلرهاي معمايي بسيار استاندارد در اين ژانر محسوب شده‌اند.

کد خبر 284730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار