همشهری‌آنلاین: قطعنامه پیشنهادی فلسطین در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با کسب فقط هشت رأی موافق و رای مخالف آمریکا و استرالیا تصویب نشد.

پیش‌نویس قطعنامه فلسطین در شورای امنیت با رأی مخالف آمریکا و استرالیا، پنج رأی ممتنع و هشت رأی موافق به تصویب نرسید.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره ، چین، فرانسه و روسیه به‌عنوان اعضای دائم و آرژانتین، چاد، شیلی، اردن و لوکزامبورگ به‌عنوان اعضای غیردائم، هشت کشوری بودند که به این قطعنامه رأی موافق دادند.

انگلیس تنها عضو دائم شورای امنیت بود که به این قطعنامه رأی ممتنع داد. مارک لیال گرانت، نماینده انگلیس در سازمان ملل متحد قبل از رأی‌گیری گفته بود: مشکلاتی در متن به ویژه در ساختار مربوط به مدت زمان و بند جدید مربوط به آوارگان وجود دارد و از همین رو، معتقدم در این خصوص مشکلاتی خواهیم داشت.

لیتوانی، نیجریه، کره‌جنوبی و رواندا نیز به عنوان عضو غیردائم به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب‌شدن به دست‌كم 9 رأی موافق از 15 رأی نیاز دارند. پیش‌بینی برخی دیپلمات‌ها این بود که اگر پیش از سال میلادی جدید درباره قطعنامه فلسطین رأی‌گیری شود، احتمالا این قطعنامه نخواهد توانست حمایت حداقل 9 عضو شورای امنیت را برای تصویب به دست آورد. رأی مخالف استرالیا و آرای ممتنع کره‌جنوبی و رواندا در حالی است که دوره عضویت غیردائمی هر سه کشور در شورای امنیت در پایان سال میلادی جاری یعنی فردا پنج‌شنبه 11 دي تمام مي‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نماینده اردن که تنها نماینده عربی در شورای امنیت است، گفت شخصا ترجیح می‌دهد زمان بیشتری برای رایزنی درخصوص این پیش‌نویس اختصاص داده شود.

خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد از این مسئله ابراز تأسف کرد که شورای امنیت قطعنامه تشکیل کشور مستقل فلسطینی را تصویب نکرده است.

انتظار می‌رفت در صورت کسب حداقل 9 رأی موافق، این‌ قطعنامه از سوی آمریکا وتو شود چرا که واشنگتن از زمان تأسیس سازمان ملل تاکنون 79 بار از وتو استفاده نموده که 30 مورد آن علیه مسئله فلسطین انجام شده‌است. جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیش‌تر گفته بود: فکر نمی‌کنیم که این قطعنامه موثر و سازنده باشد بلکه به عقیده ما باعث بروز یک بن‌بست اجباری در دستیابی به توافق صلح و عقب‌نشینی اسرائیل از کرانه باختری خواهد شد. این قطعنامه به جای پایانی خوش و موفقیت‌آمیز بر مذاکرات آتی و موثر سایه می‌افکند.

نمایندگان کشورهای عربی در سازمان ملل روز دوشنبه پیش‌نویس قطعنامه فلسطین در خصوص پایان اشغالگری‌ رژیم صهیونیستی را تصویب کردند.

بر اساس پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی و فلسطینیان، یک ضرب‌الاجل سه ساله برای پایان اشغالگری سرزمین‌های فلسطینیان توسط اسرائیل تعیین شده بود.

در این قطعنامه که توسط ۲۲ کشور عرب و فلسطینیان تهیه شده و توسط اردن به شورای امنیت برده شده بود، خروج کامل اسرائیل از تمامی مناطق اشغال شده فلسطینیان تا پایان سال ۲۰۱۷ پیش بینی شده بود. همچنین از سرگیری مذاکرات صلح میان دو طرف بر اساس مرزبندی‌های ۱۹۶۷ و پیش از ورود اسراییل به این مناطق، در متن این قطعنامه مورد تاکید قرار گرفته بود.

آمریکا مخالف جدی این قطعنامه، معتقد است در متن آن نگرانی‌های امنیتی اسرائیل در نظر گرفته نشده است. کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرده بود که حتی در صورت رای‌آوردن این قطعنامه در شورای امنیت، آن را وتو خواهد کرد.

سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، همزمان با رای مخالف‌دادن به این قطعنامه گفت: "ما مخالفت کردیم اما این به آن معنی نیست که از وضعیت موجود (بحران خاورمیانه) راضی هستیم. ما رای مخالف دادیم چون همان طور که همه می‌دانند، هرگونه مصالحه و تصمیم‌گیری بر سر مشکلات دو طرف، باید بر سر میز مذاکره انجام شود... ما معتقدیم که در این متن منافع و ملاحظات هر دو سو، مورد توجه قرار نگرفته است."

حدود دو هفته پیش و در آستانه مذاکرات دیپلماتیک برای ازسرگیری روند صلح خاور میانه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز گفته بود به هیچ وجه طرح فلسطینی‌ها برای عقب‌نشینی اسرائیل از مناطق اشغالی بیت‌المقدس شرقی و کرانه باختری را نخواهد پذیرفت. 

کد خبر 282672

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha