ترجمه محمدرضا داهی: نسبت به چند دهه پیش خیلی چیزها تغییر کرده گیاهان آپارتمانی در مقایسه با گذشته بسیار متنوع‌تر در دسترس مرم قرار می‌گیرند.

گل و گیاه

گیاهانی مانند پیچ‌ها، بامبو، بئوکارینا، کاکتوس، و بنفشه آفریقایی هر روز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. حسن یوسف، آزالیا و سیکلامن گیاهانی هستند که محبوبیت خود را از دست نمی‌دهند. اما در دنیای گیاهان خانگی در واقع تغییرات همه جانبه‌ای رخ داده است.

  • گل از همه رنگ

تا چند سال پیش گیاهان محدودی را می‌توانستیم از گلفروشی‌ها خریداری کنیم. گل‌های شاخه‌ای به میخک، گلایول، شیپوری، مینا، رز، صد تومانی، و چند گونه دیگر محدود می‌شد ولی امروزه تنوع گونه و رنگ، تغییر چشمگیری را در این زمینه نشان می‌دهد. همه چیز تغییر می‌کند و هر ساله گیاهان گوناگونی از یک سوی دنیا به سوی دیگر فرستاده می‌شود و در دسترس ما قرار می‌گیرد: بنسای از چین، بامبو از تایلند، و لاله از هلند. به این ترتیب برای نگهداری گیاهان نیاز به اطلاعات بیشتری داریم.

  • پرورش گیاهان در آپارتمان

تا دو سه دهه گذشته، به دلیلی وجود فضای سبز در حیاط منازل، نیاز چندانی به پرورش گیاهان در فضای داخل خانه احساس نمی‌شد. با رشد آپارتمان‌نشینی استفاده از گیاهان برگی در فضای داخل خانه رایج شد. امروزه افراد تمایل بیشتری به خرید گیاهان رنگارنگ اما کوتاه عمر نشان می‌دهند حال آنکه در گذشته معمولا از این گیاهان در مراسم خاص استفاده می‌کردند.

چون هر سال میلیون‌ها گیاه از بین می‌روند، با آگاهی بیشتر از شرایط نگهداری و نیازهای خاص هر گیاه می‌توانیم مانع این کار شویم. بیشتر گیاهان در هوای تمیزتر، رطوبت بالاتر، و نور بیشتر، شاداب‌ترند. پس مراقبت یکی از عوامل نگهداری گیاهان است و نقش عوامل محیطی را نمی‌توان نادیده گرفت. هر گیاه به مراقبت‌هایی نیاز دارد و هر گونه گیاهی نیازهایی ویژه دارد.

  • دست شما هم سبز است

در گذشته اعتقاد داشتند که افرادی دستشان برای پرورش گل و گیاه خوب است یا دستشان سبز است. در صورتی که گیاه مناسب را انتخاب کنیم و به نیازها و روش نگهداری آن‌ها توجه کنیم، همه ما می‌توانیم گل و گیاهان معمولی را پرورش دهیم. اگر گیاهی حساس با نیازهای خاص را انتخاب کنید، گلخانه فضای مناسب نگهداری آن است.

اگر گل یا گیاهی را که خریداری می‌کنید و به خانه می‌آورید، پژمرده شد، روش نگهداری، جای گیاه یا انتخاب آن نادرست بوده است. به این ترتیب می‌بینیم که باید عوامل متعددی را برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در نظر بگیریم: از جمله محل نگهداری، میزان نور، میزان رطوبت، میزان آبیاری، آفت‌ها و بیماری‌ها.

کد خبر 280649

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار