همشهری آنلاین: پس از کنار گذاشتن شرکت ملی نفت عمان از طرح ساخت مجتمع پتروشیمی هرمز، توافق جدیدی بین ایران و روسیه برای احداث این مجتمع یک میلیون و ۱۵۰ هزار تنی تولید اوره و آمونیاک نهایی شد.

IRan

به گزارش خبرنگار مهر، مجتمع پتروشیمی هرمز یکی از طرح‌های صنعت پتروشیمی در دست اجرای کشور در منطقه عسلویه بوده که تاکنون این واحد تولید اوره و آمونیاک چندین بار بین سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی دست‌به‌دست شده‌است.

مرداد ماه سال 1388 هم‌زمان با سفر سلطان قابوس ،پادشاه عمان به تهران، ایران و عمان برای ساخت یک واحد تولید اوره و آمونیاک با مشارکت 50 درصدی دو کشور و با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 650 هزار تن محصول توافق‌نامه‌ای مشترک امضا کردند.

با گذشت چهار سال از امضای این قرارداد بین ایران و عمان هیچ‌گونه پیشرفتی برای ساخت این واحد پتروشیمی در عسلویه حاصل نشد و در نهایت پس از اولتیماتوم‌های مسئولان فعلی و سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت نفت عمان از طرح ساخت پتروشیمی هرمز کنار گذاشته شد.

با خروج قطعی عمان از طرح پتروشیمی هرمز که یکی از دلایل آن نامشخص‌بودن قیمت فروش خوراک گاز طبیعی در بلند مدت عنوان شده بود، شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس به نمایندگی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، قرارداد ساخت مجتمع پتروشیمی هرمز را به بخش خصوصی واگذار کرد.

با این وجود پس از گذشت نزدیک به 6 ماه از امضای این قرارداد، هم‌زمان با برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری ایران و روسیه در تهران و با حضور وزرای نفت و انرژی دو کشور ، قرارداد جدیدی برای ساخت پتروشیمی هرمز امضا شد.

بر این اساس در حضور بیژن زنگنه ،وزیر نفت ایران و الکساندر نواک ،وزیر انرژی فدراسیون روسیه یادداشت تفاهم ساخت مجتمع پتروشیمی هرمز براي تولید کود اوره و آمونیاک بین شرکت پتروشیمی بین‌المللی ایران و شرکت نفت گاز استرول روسیه امضا شد.

با این وجود تاکنون مسئولان شرکت پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس توضیحی درباره جزئیات توافق جدید با شرکت‌های روسی برای احداث این مجتمع تولیدکننده اوره و آمونیاک در عسلویه ارائه نکرده‌اند.

به گزارش مهر، هدف از ساخت مجتمع پتروشیی هرمز تولید سالانه حدد یک میلیون و 150 هزار تن اوره و آمونیاک است که باید این مجتمع پتروشیمیایی در صورت تامین منابع مالی در مدت چهار سال كار طراحی، ساخت، نصب و قرارگرفتن در مدار بهره‌برداری آن انجام بشود.

اسفند ماه سال گذشته مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام کرده بودند: برای طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی پتروشیمی هرمز باید نزدیک به 600 میلیون دلار سرمایه گذاری شود ضمن آن‌که قرار است واحد پتروشیمی تا سال 1397 در مدار بهره‌برداری قرار بگیرد.

روسای کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه در نشست شهریور ماه مشترک خود در تهران علاوه بر امضای یادداشت تفاهم ساخت پتروشیمی هرمز، توافق‌های مقدماتی برای ساخت نیروگاه‌های جدید برق، تبادل انرژی، واردات انواع هواپیما و خودروهای روسی و صادرات سبزی، مرکبات و محصولات لبنی ایران انجام داده‌اند.

در همین حال احمد مهدوی ،دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی هم اخیرا در گفت‌و‌گو با مهر با بیان این‌که در شرایط فعلی ایران هیچ‌گونه محدودیتی برای صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به بازار جهانی ندارد، گفته است: اخیرا مذاکراتی بین شرکت‌های ایرانی و روسی برای تهاتر محصولات پتروشیمی با برخی از کالاها انجام شده‌است.

کد خبر 272224

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha