همشهری آنلاین: معاون وزیر امور خارجه روسیه و سرپرست هیأت مذاکره کننده روس در مذاکرات هسته‌ای،گفت: هدف ما سرعت بخشیدن به مذاکرات است، اما بحث تمدید مذاکرات تاکنون مطرح نشده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد: هدف ما این است که به روند مذاکرات سرعت بخشیم اما ما نمی‌گوییم که طرف‌های مذاکره‌کننده خواستار تمدید مذاکرات هستند.

وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد: تاکنون هیچ کس بحث تمدید مذاکرات را حتی برای یک روز هم مطرح نکرده است.

قرار است وزرای امور خارجه 1+5 به منظور پیشبرد مذاکرات هسته‌ای ایران نشستی را روز یکشنبه در وین پایتخت اتریش برگزار کنند. اما سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به دلیل همراهی با رئیس جمهور کشورش در سفر به کشورهای آمریکای لاتین نمی‌تواند در نشست وزرای 1+5 شرکت کند.

به جای آن قرار است ولادیمیر ورونکوف، نماینده دایم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی به نمایندگی از لاوروف در این نشست حضور یابد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که رهبری مذاکرات را به عهده دارد روز پنج‌شنبه از وزرای خارجه 1+5 خواست تا برای کمک به به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای ایران تا پایان ضرب الاجل 20 ژوئیه به وین سفر کنند. تاکنون انگلیس، آمریکا، آلمان و فرانسه حضور خود را برای شرکت در نشست وزرا تأیید کرده‌اند.

ریابکوف همچنین یادآور شد: گروه 1+5 در مذاکرات هسته‌ای ایران موضع واحدی دارد اما آنها از منافع ملی خود نیز دفاع می‌کنند.

وی در این باره گفت: مذاکره کنندگان در مواضع خود با یکدیگر شریک هستند اما در کنار این از منافع ملی‌شان دفاع می‌کنند. یکپارچه بودن 1+5 برای پیشرفت در مذاکرات بسیار مهم و یک پیش‌شرط است.

معاون وزیر امور خارجه روسیه علاوه بر این بیان کرد: گروه 1+5 شامل کشورهایی است که دارای منافع خود در زمینه‌های مختلف هستند. در اینجا چیز عجیب و جدیدی که بتواند به مذاکرات لطمه بزند وجود ندارد.

ریابکوف تأکید کرد: توافق نهایی باید به گونه‌ای متوازن باشد و منافع هیچ‌کس را از بین نبرد. از نظر ما موضع ما معقولانه‌تر است و این بدین معنی نیست که 1+5 موضع واحدی ندارد.

سرپرست هیأت مذاکره‌کننده روس، گفت که موضع روسیه براساس منافع ملی‌اش بنا شده است.

کد خبر 265708

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha