همشهری آنلاین: سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، جمعه ۲۵ بهمن با نیکلای اسپاسکی معاون شرکت دولتی روس اتم دیدار و در خصوص گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه انرژی هسته‌ای بحث و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مهر، مهدی سنایی در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور در سال‌های گذشته، گفت: اراده قوی دکتر روحانی و آقای پوتین، روسای جمهور دو کشور بر تقویت و توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و... بویژه در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای است. همکاری برای ایجاد واحدهای جدید در نیروگاه اتمی بوشهر، نمونه‌ای از توجه مقامات دو کشور به اهمیت روابط فی‌مابین در حوزه‌های مختلف است.

سنایی با اشاره به تمایل شرکت‌های خارجی برای حضور در عرصه‌های اقتصادی و تجاری ایران، گفت: کشورهایی که مانع همکاری‌های بین‌المللی ایران بودند، اکنون رقابت شدیدی بین شرکت‌های آنها برای حضور در ایران صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: موضوع ایجاد نیروگاه فاز دوم نیروگاه بوشهر، در دستور کار همکاری‌های دو کشور است و قرار است در این رابطه هیات‌هایی برای انجام مذاکره و بررسی موضوع، تبادل شود.

بر طبق این گزارش، نیکلای اسپاسکی معاون شرکت دولتی روس اتم نیز در دیدار با سنایی اظهار داشت: روسیه و ایران دو کشور بزرگ و توانمند هستند و پتانسیل زیادی برای همکاری از جمله در حوزه انرژی هسته‌ای دارند. این حوزه می‌تواند زمینه شایسته‌ای برای همکاری دراز مدت دو کشور باشد.

معاون شرکت روس اتم افزود: روسیه از فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران حمایت می‌کند و بحث راه‌اندازی نیروگاه بوشهر نه تنها برای دو دولت بلکه برای دو ملت بسیار مهم است. روسیه علی‌رغم همه فشارها کار تکمیل نیروگاه بوشهر را تمام کرد و راه‌اندازی واحد اول آن نمونه موفق همکاری بین دو کشور است.

مقام روس در خصوص ایجاد واحد دوم نیروگاه بوشهر نیز گفت: امیدوارم با توافق طرفین، قرارداد مربوطه به امضاء برسد.

وی افزود: دو معیار برای ما در همکاری‌ها مهم است، اینکه باید این فعالیت از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر و برای طرفین سودمند باشد و دوم اینکه این همکاری با تعهدات بین‌المللی و قوانین داخلی ایران و روسیه مطابقت داشته باشد.

کد خبر 249533
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار