همشهری آنلاین: سفیر ایران در مسکو از احتمال لغو روادید دو کشور در آینده نزدیک خبر داد.

ایران و روسیه

به گزارش ایسنا، مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد که مسکو و تهران به دنبال رژیم لغو روادید میان تجار و گردشگران هستند.

وی ادامه داد: برای تجار ما اخذ روادید برای سفر به روسیه به خصوص روادید بلند مدت دشوار است اما ما خوشحال هستیم که وزرای کشورمان در سال 2014 بر لغو رژیم روادید به خصوص برای تجار و گردشگران توافق کردند.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که یادداشت تفاهم میان دو کشور از سوی وزرای خارجه ایران و روسیه در سال 2015 امضا شود. یکی از گام‌های اولیه برای لغو روادید میان دو کشور امضای این یادداشت رسمی است.

این دیپلمات ایرانی درباره سامانه موشکی اس 300 گفت : ایران انتظار دارد که روسیه به تعهدات قراردادی خود عمل کرده و سامانه دفاعی اس 300 را به ایران تحویل دهد.

این تعهد پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از سوی مسکو رد شد.

وی ادامه داد: ایران به باور خود مبنی بر مشروع بودن قرارداد اس300 ادامه می‌دهد و معتقد است که این قرارداد پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی امضا شده است و این سامانه موشکی بیش از اینکه یک سیستم تهاجمی باشد یک سامانه دفاعی است.

سنایی افزود: ایران انتظار دارد که این قرارداد اجرا شود ما امیدواریم که سفر اخیر وزیر دفاع روسیه به تهران نشانه خوبی در این باره باشد.

مهدی سنایی در گفت‌وگو با خبرگزاری ریانووستی گفت: ایران و روسیه قصد دارند یک بانک یا حساب مشترک را ایجاد کنند تا نقل و انتقالات مالی میان دو کشور به شکل ریال و روبل ممکن شود و دو طرف توافق کردند تا یک گروه کاری را برای رسیدن به این هدف تشکیل دهند.

سفیر ایران در مسکو افزود: روابط میان تهران و مسکو در حال گسترش است و سال 2014 برای هر دو کشور بسیار ثمربخش بوده است.

به گزارش ریانووستی بانک مرکزی ایران هفته گذشته استفاده از دلار در نقل و انتقالات مالی خارجی را ممنوع اعلام کرد.

سنایی همچنین گفت: تهران امیدوار است در سال 2015 یک قرارداد یا یادداشت تفاهم مشترک با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا و از این فرصت برای صادرات خود به روسیه و دیگر کشورها استفاده کند.

وی تاکید کرد: ‌نرخ بالای حقوق گمرکی برای کالاهای ایرانی در روسیه مانعی بر سر راه همکاری تمام و کمال میان دو کشور است و بازرگانان ایرانی خواستار کاهش این حقوق گمرکی همچون در رابطه با ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قزاقستان هستند.

سنایی افزود: من فکر می‌کنم لازم است که ما در سال 2015 روی این مساله کار کنیم چون ایران قراردادهای تجاری محکمی با اتحادیه اقتصاد اوراسیا دارد.

سفیر ایران در مسکو در ادامه ابراز امیدواری کرد که تولیدکنندگان ایرانی بتوانند تا ماه مارس سال جاری محصولات گوشتی و لبنیاتی خود را به روسیه صادر کنند.

وی در این باره گفت: هفته جاری تحویل اولین محموله قزل‌الا و میگو انجام شد و مساله‌ای که باقی مانده این است که تولیدکنندگان ایرانی بتوانند محصولات گوشتی و لبنیات خود را به روسیه صادر کنند.

سنایی تاکید کرد: من امیدوارم که این اتفاق به زودی رخ بدهد چون بسیار مهم است. قرار بود که ما این مساله را در سه ماهه اول سال جاری یعنی تا پایان ماه مارس حل کنیم.

سفیر ایران در مسکو همچنین درباره قراردادهای میان دو کشور در حوزه انرژی، گفت که تهران و مسکو هیچ برنامه‌ای برای امضای قراردادهای بیشتر در حوزه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در سال 2015 ندارند چون قراردادهای کنونی در اولویت قرار دارد.

وی تصریح کرد: ایران و روسیه در حال حاضر در حوزه انرژی هسته‌ای با یکدیگر همکاری دارند و در سال 2014 قراردادی برای ساخت فاز دوم و سوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر امضا شد و دو کشور یک یادداشت تفاهم نیز برای تولید سوخت مشترک امضا کردند.

سنایی یادآور شد که دو کشور باید این قراردادهای خود را در سال 2015 تکمیل کنند و ما انتظار نداریم که قراردادهای بیشتری امضا شود و دو کشور تنها در حال تکمیل قراردادهای کنونی خود هستند.

کد خبر 285540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار